E diel, 19 Maj, 2024
spot_img

ANALIZA

KONSTANTAT SHQIPTARE PËRBALLË “BRISHTËSIVE” GJEOPOLITIKE

Dihet tashmë se aleanca e shqiptarëve me SHBA-të është historike, ndërkohë që aleanca me Bashkimin Europian si hapësirë vlerash gjithashtu mbetet jetike dhe paradigmatike...

MBIJETESA NË GADISHULLIN E EGËR

“Perëndimi i Egër” filloi në shekullin e 17-të dhe përfundoi rreth vitit 1912, kur territoret e fundit perëndimore u pranuan në SHBA si shtete....

ZGJEDHJET E DYFISHTA NË RMV: A PO DUKET “DEMOKRACIA E DIRIGJUAR”?

Prodhimi për ne i  njohur i kategorisë së “shqiptarëve të ndershëm” dhe veçanërisht teatri absurd i KSHZ-së, të kuptohemi, mund të ndeshet me instinktin...

AKTUALE

R!POST

JAVA

PROKULTURA

LIBRI “QYTETI I KALLDRËMEVE” RADHIT TETOVËN NË PERIUDHËN ILIRIKE

Tekstet imponohen me një strukturë të re përmbajtjesore që karakterizohen me një mori debutimesh historike që kanë ndodhur në fillet e saj, si, bie...

ITSHKSH E PËRKUJTON STUDIUESEN LINDITA AHMETI

Në shenjë nderimi të hulumtueses së punësuar në ITSHKSH, Lindita Ahmeti, që para dy javësh u nda nga kjo botë, Instituti sot mbajti një...

“E GJITHKOHSHMJA ANDËRR” DOKUMENTON DHE I JEP ZË LUFTËS

Poezitë e saj në librin e ri duken sikur kaherë kanë pritur të shpërthejnë, të strukura mënjanë. Donika Dabishevci, e njohur për poezi dashurie,...

CEN BERISHA, VIRTUOZ I VALLES SHQIPTARE

Artisti i popullit, ikona e valleve, Cen Berisha ka marrë pjesë si i ftuar nëpër dasma në të gjitha qytetet e Maqedonisë Perëndimore, në...

JETË

Letra

FITORJA SHQIPTARE NË MAQEDONINË E VERIUT

Shkruan: Arben Çejku Pas disa orësh Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve do të konfirmojë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, që u zhvilluan dje, por...

PODCAST

GARA E KANDIDATËVE PËR PRESIDENT, E VARUR NGA NËNSHKRIMET E QYTETARËVE

Bujar Osmani nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), Arben Taravari nga koalicioni VLEN i opozitës shqiptare, dhe Maksim Dimitrievski nga Partia ZNAM (Për Maqedoninë...

CAMPUS

FOTO | “DITA E HAPUR” NË UEJL: MATURANTËT “VËRSHOJNË” KAMPUSIN

Sot (10 maj 2024), në një atmosferë mikpritëse në...

RCC: HAPET NOMINIMI PËR GRATË SIPËRMARRËSE TË VITIT 2023 TË BALLKANIT PERËNDIMOR

Gjashtë gra sipërmarrëse nga Ballkani Perëndimor do të vlerësohen...

SHPALLJE

TRUST INITIATIVE (INICIATIVA E GAZETARISË SË BESUESHME) I FTON TË GJTIHA MEDIAT E PAVARAURA DHE PROFESIONALE T’I BASHKANGJITEN

Në një epokë ku mosbesimi ndaj mediave dhe gazetarëve po rritet, përmbajtja gazetareske është në konkurrencë të drejtpërdrejtë në platforma me çdo lloj përmbajtjeje tjetër, është urgjente gjetja e...

PORTALET TË GJEJNË VENDIN E DUHUR NË NDRYSHIMIN E LIGJIT PËR MEDIA

Njoftojmë publikun se në ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të përgatitura nga një grup pune dhe dërguar partive...

SULMUESIT E GAZETARËVE NË VERI S’U PËRBALLËN ME DREJTËSINË

“Ne e dimë se disa prej sulmuesve me maska që i kanë sulmuar gazetarët në veri, janë...

SHOQATA “ONLINEMEDIA.MK” KËRKON DHE PROPOZON ZGJIDHJE SPECIFIKE PËR RREGULLIMIN LIGJOR TË MEDIAVE ONLINE

Si fillim nevojiten ndryshime në Ligjin për Media, Ligjin për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat...

INFOGRAFIKA