E diel, 28 Maj, 2023

PARTITË SHQIPTARE NË “UDHËKRYQIN” E MODELEVE ZGJEDHORE

Ndërkohë që është riaktualizuar debati mbi ndryshimin e mundshëm të modelit zgjedhor partitë shqiptare...

ALIU NË AUDITORIUMIN E INSTITUTIT BIRC: KAM PLAN SI DO TA REFORMOJ ADMINISTRATËN

Digjitalizimi dhe përmirësimi i cilësisë së shërbimeve është prioriteti ynë kryesor, theksoi Ministri i...

TENSIONE NË VERI TË KOSOVËS, SERBIA NGRE GATISHMËRINË LUFTARAKE

Policia e Kosovës hyri në objektet komunale të Zveçanit dhe të Zubin Potokut -...

KASAMI DHE GASHI FORMOJNË FRONT OPOZITAR, U BËJNË THIRRJE  SHQIPTARËVE PËR BASHKIM KUNDËR QEVERISË

Pesë vite pasi u ndanë në dysh, BESA e Bilall Kasamit dhe Alternativa e...
spot_img

ANALIZA

FLETOBLIGACIONET E QYTETARËVE: PËRFITIME PËR QYTETARËT DHE EKONOMINË

Muajin e ardhshëm, tregu vendor i letrave me vlerë do të pasurohet me instrument të ri - fletobligacionet e qytetarëve. Realisht, më gëzon fakti...

TË PARËT NË KATUND, TË FUNDIT NË QYTET

Sikurse të gjitha sistemet e gjalla, kulturat nuk mund të mbeten statike; ato zhvillohen ose rrënohen. Ata eksplorojnë ose zhduken. Nëse e kuptojmë në...

NDRYSHIMET KUSHTETUESE, MATJE MUSKUJSH NË PRAG TË ZGJEDHJEVE

Do bëhen ose jo ndryshimet kushtetuese, kjo është çështja! Çfarë do të ndodh nëse ndryshimet kushtetuese miratohen dhe çfarë nëse nuk kalojnë? Si do...

AKTUALE

R!POST

JAVA

PROKULTURA

SIMFONI METAFORASH TË TRISHTA

Xhevdet Bajraj “Kur engjëjt qajnë” Botues, Brezi 9-Tetovë Dhe gjersa udhëtimi i tij krijues vazhdon “ mbi valë pasthirrmash/ të derdhura detit të kohës”, sakaq, “...

“PA BIÇIKLETË”, BOTIM I RI I DAUT DAUTIT

Para pak ditësh doli nga shtypi libri më i ri i Daut Dautit. Pikërisht kjo vepër i përket “branshës” së tij, dhe siç mund...

PSE ËSHTË I RËNDËSISHËM 24 MAJI PËR MAQEDONASIT ETNIKË?

Sot është 24 maji, dita kur Maqedonia e Veriut feston Ditën e edukatorëve sllavë Qirili dhe Metodi. Vëllezërit e shenjtë Qirili dhe Metodi kanë...

1928/ INTERVISTA ME FAIK KONICËN, NJË NGA KËSHILLTARËT MË TË BESUAR TË MBRETIT ZOG

Nga Aurenc Bebja “Chicago Sunday Tribune” ka botuar, të dielën e 23 dhjetorit 1928, në faqen n°15, intervistën ekskluzive me Faik Konicën mbi arritjet e Shqipërisë...

JETË

Letra

PODCAST

CAMPUS

REALITETI I ZYMTË I PRITJES

Vendi ynë kishte shumë njerëz, kishte shumë zhurmë para...

FALË NJERËZVE VIZIONARË SOT JEMI TË SIGURTË NË NATO

Tashmë Maqedonia e Veriut mund të merret si shembull...

ROLI I MEDIAS NË KOHË LUFTE: RASTI I AGRESIONIT RUS NË UKRAINË

Çfarë kishin të përbashkët këto luftëra? E kishin median,...

PROPOZIMI FRANCEZ HAPI RRUGËN E INTEGRIMEVE EUROPIANE

Hapja e negociatave me BE-në është një hap shumë...

VONESA TË REJA NË NDËRTIMIN E AUTOSTRADËS SHKUP-BLLACË

Shkruan: Valon Mani   Ndërtimi i pjesës së parë të autostradës...

SHPALLJE

“DAUTI TransportShped” BLEN NJË KOMPANI NË KROACI

Kompania “Dauti-TransportShped”-Shkup, ka blerë kompaninë  me veprimtari të transportit ndërkombëtarë “The Jag Corporation” DOO, me seli në  Varazhdin të Kroacisë, njofton kompania, përcjell KDP. “Dauti-TransportShped” kohë më parë aktivitetin e...

NJË MUNDËSI E MIRË PËR TË STUDIUAR NË UNIVERSITETET MË TË MIRA NË BOTË

Мundësi më shumë për të gjithë ata të cilët në të ardhmen dëshirojnë të studiojnë në universitetet...

ASEF-2023, SHKENCËTARËT E RINJ NGA SHKUPI, TETOVA DHE STRUGA LËNË PËRSHTYPJE ME PROJEKTET E TYRE

Nga ShMP “Jahja Kemal“ Shkup, Tetovë dhe Strugë ishin në mesin e pjesëmarrësve në ASEF-2023. Nxënësit prezantuan projektet...

FILLON TURNEU NDËRKOMBËTAR I SHAHUT NË “JAHJA KEMAL”

ShMP “Jahja Kemal” dhe klubit të shahut "Gambit", ndihmuar nga Këshilli Global për Tolerancë dhe Paqë organizonjnë...

INFOGRAFIKA