E shtunë, 23 Shtator, 2023

CATEGORY

Ballina

MEHMETI: PËRPLASJA MICKOSKI-GRUEVSKI FINALJA E KONFLIKTIT MIDIS DY RRYMAVE NË VMRO-DPMNE

Analisti politik, Ibrahim Mehmeti, vlerëson se përplasjet brenda subjektit më të madh opozitar, VMRO-DPMNE, mund të kenë efekte serioze mbi rrjedhën e ngjarjeve që...

PËRPLASJA MICKOSKI-GRUEVSKI, “BETEJË” PËR TRASHËGIMITË POLITIKE APO RRUGËDALJE PËR VOTIMIN E NDRYSHIMEVE KUSHTETUESE

Ish ambasadori i Maqedonisë së Veriut në NATO, Nano Ruzhin, për KDP.MK ka theksuar se përplasja mes Mickoskit dhe Gruevskit mund të kuptohet në...

KUSH ËSHTË PRIFTI-SPIUN I PUTINIT QË U DËBUA NGA SHKUPI DHE SOFJA?

Maqedonia e Veriut dëbon një prift rus nën dyshimin për spiunazh. Një javë më vonë, Bullgaria dëboi gjithashtu të njëjtin prift që jetonte në...

NEZIRI NË “BALLKAN UPDATE”: VETËM NJË “FRONT EVROPIAN” DO TA MBANTE VENDIN NË BINARËT E DUHUR

Analisti nga Maqedonia e Veriut, Xhelal Neziri, gjatë intervistës për “Ballkan Update”, komentoi edhe propozimin e kreut të BDI-së në Maqedoninë e Veriut, Ali...

GJERMANIA DHE FRANCA ME PROPOZIME JOZYRTARE PËR REFORMËN E BE

Gjermania dhe Franca paraqitën këtë javë propozime për reformimin e BE, për ta përgatitur atë për anëtarë të rinj. Ekspertë të mbikqyrur nga të...

KATËR SHTETAS SERBË TË DYSHUAR PËR HAPJEN E TUNELIT NË GJYKATËN MALAZEZE

Tuneli nëntokësor rreth 30 metra i gjatë deri te depoja e Gjykatës së Lartë në Podgoricë është hapur kryesisht nga shtetas të Serbisë, të...

OSMANI: AGRESIONI USHTARAK RUS NDIKON NË FUNKSIONIMIN E OSBE-SË

Në margjinat e sesionit të 78-të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, në cilësinë e kryesuesit të OSBE-së, Ministri Bujar Osmani udhëhoqi takimin e Treshes...

BREGU: KUR KORNIZAT NDËKOMBËTARE NGUSHTOHEN, ENTITETET RAJONALE DUHET TË NDËRHYJNË

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal, Majlinda Bregu, thotë në takimin Ministror të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), të bashkorganizuar...

KUSH E KONTROLLON PARTINË? – “FUSHATA E LSDM-SË SHPËRTHEU SI FLUSKË SAPUNI”

Hristian Mickovki dëshiron të dëshmojë se ai e mban fort timonin e partisë dhe se pararendësi i tij, Nikolla Gruevski, nuk ka më asnjë...

A PO SHFAQEN SHENJAT E PARA TË PËRÇARJES NË VMRO-DPMNE?

Gjithnjë e më tepër po intensifikohet përplasja mes liderit aktual të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski dhe ish liderit të kësaj partie, Nikolla Gruevski. Shkëmbimi i...

Latest news