E shtunë, 24 Shkurt, 2024

CATEGORY

Prokultura

G. G.MÁRQUEZ E KALON SERVANTESIN SI SHKRIMTARI MË I PËRKTHYER NGA GJUHA SPANJOLLE

Autori i “Njëqind vjet vetmi” kryeson listën e atyre që janë më të përkthyer në këtë shekull duke e tejkaluar në dhjetë gjuhë krijuesin...

AKADEMIKËT DHE SHARLATANËT

Lexova me shumë vëmendje një peticion të disa akademikëve, intelektualëve, studentëve që kërkojnë frenimin e daljes në televizion të disa "sharlatanëve" të cilët merren...

RRESHPJA, NJERIU QË E DONTE POEZIA

Frederik Rreshpja vezullon si një nga yjet më të ndritshëm në konstelacionin e vogël të poezisë shqipe. Zoti e mori në Parajsën e Poetëve...

SHQIPJA E GREQISHTJA NË DIALOG NDËR SHEKUJ PASURUAN NJËRA-TJETRËN

“Leksikografia greke-shqipe dhe shqipe-greke në shekujt 18-të dhe 19-të”, - ka qenë tema e ligjëratës që ka mbajtur profesori Doris Kyriazis në Institutin Albanologjik...

AUTORI KHALED HOSSEINI PËR NDALIMIN E LIBRAVE NË SHBA: “KJO I TRADHTON STUDENTËT”

Khaled Hosseini, një nga autorët kryesorë në botë, ka kritikuar ndalimet e librave në Florida dhe gjetkë në SHBA si një tradhti ndaj studentëve...

GAZETARI GJERMAN PËR NDRE MJEDËN: “MES LIBRAVE MBANTE REVOLE DHE NJIHTE NËNTË GJUHË TË HUAJA”

Përshtypjet e gazetarit gjerman Paul Siebertz, i cili vizitoj Shqypninë n’shoqninë e poetit, fjalët që la ky autor n’librin e tij me kujtime t’udhëtimit...

FILIP ROTH INTERVISTON MILAN KUNDERËN: MBRETËRIA E XHELATIT DHE E POETIT

Intervista është shkëputur nga: “Kuvendime të çlirëta: Një shkrimtar, kolegët dhe vepra e tyre” përmbledhje intervistash të romancierit Filip Roth me shkrimtarë të rëndësishëm...

FESTA E POEZISË DËSHMON FUQINË E VARGUT, NDERON MJESHTRIN E LIRIZMIT

Roli i poetëve për shoqërinë, ka qenë kryefjalë e hapjes së edicionit të dytë të Festivalit Poetik të Prishtinës, i cili pos shembujve konkretë,...

SKANDALOZE: ARTISTËT NGA KOSOVA BËHEN SUBJEKT I DHUNËS POLICORE NË SHQIPËRI!

Regjisori nga Kosova, i njohur edhe ndërkombëtarisht,  Jeton Neziraj ka bërë të ditur se ekipi i shfaqjes së tij “The Handke Project”, është dhunuar...

CHARLES BAUDELAIRE, THEMELUES I POEZISË MODERNE

Kështu mund të themi se vepra e Bodlerit, fener ngashnjyes që nuk ka reshtur së përudhuri ndjeshmërinë tonë në misteret e ekzistencës, përfshin hapësirën...

Latest news