E shtunë, 23 Shtator, 2023

CATEGORY

Përqasje & Ide

MEHMETI: PËRPLASJA MICKOSKI-GRUEVSKI FINALJA E KONFLIKTIT MIDIS DY RRYMAVE NË VMRO-DPMNE

Analisti politik, Ibrahim Mehmeti, vlerëson se përplasjet brenda subjektit më të madh opozitar, VMRO-DPMNE, mund të kenë efekte serioze mbi rrjedhën e ngjarjeve që...

NEZIRI NË “BALLKAN UPDATE”: VETËM NJË “FRONT EVROPIAN” DO TA MBANTE VENDIN NË BINARËT E DUHUR

Analisti nga Maqedonia e Veriut, Xhelal Neziri, gjatë intervistës për “Ballkan Update”, komentoi edhe propozimin e kreut të BDI-së në Maqedoninë e Veriut, Ali...

ZAJEDNICA GREKE E FRED BELERIT

Nga Dritan Hila Në një botë normale gjithkush do çuditej pse Greqia ka hedhur gjithë bateritë në luftë për të marrë një bashki për të...

PSE EDI RAMA E BËRI TË RËNDËSISHME SHQIPËRINË NË KRYE TË KËSHILLIT TË SIGURIMIT?

Nga Mero Baze Kryeministri Edi Rama u bë yll i shtypit ndërkombëtar brenda disa minutash, për shkak të polemikave me ambasadorin rus në OKB, gjatë...

HIMARA DHE KONISPOLI, BASHKITË E BETEJËS RRETH CENSI

Nga Eduard Zaloshnja Teksa Edi Rama bën beteja diplomatike në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara rreth konfliktit vdekjeprurës Rusi-Ukrainë, në truallin...

GAZETARIA ZBULON “KANCERIN” NË SHËNDETËSI

A ekziston gazetari hulumtuese në Maqedoninë e Veriut? A është ajo vetëm për të guximshmit? Kush e financon atë? Pse mediat e vendit nuk...

DEMONËT QË ZGJOI RASTI I FREDI BELERIT

Nga Ylli Pata Qirjako Micotaqis, disa muaj përpara fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të majit të këtij viti, vizitoi zonat e banuara nga minoriteti grek...

DRITAN GOXHAJ DHE BELERI, SI NDER DHE TURP I KURVELESHIT

Nga Dritan Hila Rastësisht janë të dy nga një krahinë: Kurveleshi. Njëri nga Golëmi dhe tjetri nga Progonati. Të dy fshatra me nam të madh...

REFORMA KA NEVOJË VETËM PËR NJË NEN, LIDHUR ME SALI BERISHËN

Nga Mero Baze Grupi i deputetëve që mbështesin Sali Berishën kanë vetëshpallur sot anëtarë të një Komisioni për Reformën Zgjedhore që do ti ofrojnë shumicës...

GREQIA MUND TË SHPALLË LIGJIN E LUFTËS PËR HERË TË DYTË

Nga Frrok Çupi Tani ja ku jemi: Greqia po bën gati të gjitha ‘mrrokullat’ për nisjen e një konflikti me Shqipërinë, e ndoshta një Ligj...

Latest news