E shtunë, 24 Shkurt, 2024

CATEGORY

Analiza

RAPORTI BRITANIK: RUSIA PO I RIPËRTËRINË KAPACITETET PËR DESTABILIZIMIN E EVROPËS, PËRFSHIRË DHE BALLKANIN

Rusia po rinovon kapacitetin e saj për të destabilizuar vendet evropiane dhe për të zgjeruar ndikimin e saj në Lindjen e Mesme dhe në...

DISKURSI SI FUQI DHE TRINOMI I HABERMASIT

Hapësira publike, sfera e politikës, është një betejë e vazhdueshme diksursesh dhe kush e fiton këtë betejë në fakt shtrinë dhe imponon “legjitimitetin” për...

GARË ARMATIMI NË BALLKAN: SERBIA KRYESON ME ARMË TË BLERA NGA KINA, RUSIA DHE BJELLORUSIA

Pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare të vendosura ndaj Moskës për shkak të agresionit ndaj Ukrainës, të mërkurën u njoftua se Serbia sërish ka marrë një tjetër...

SPROVË DHE SFIDË – ZGJEDHJET PRESIDENCIALE DHE PARLAMENTARE 2024 NË RMV

Shkruan: Prof.dr.Subhi Jakupi Për organizimin e zgjedhjeve korrekte dhe demokratike duhet të respektohen aktet juridike nacionale dhe ndërkombëtare si dhe masat me të cilat do...

MATURIMI I SHTETIT TË KOSOVËS

Kosova sot mbush 16 vite që nga shpallja e pavarësisë. Në moshën e njerëzve është periudha e fillimit të pjekurisë. Te shtetet, sidomos ato...

IMPERATIVI I PACIFIZIMIT TË SHOQËRISË

Gjithnjë mbi këto premisa thellësisht humane duhet të lëvizin edhe dinamikat politike, përtej acarimeve ekskluzivisht ideologjike dhe partizanive të natyrave të ndryshme. Sigurisht, ne...

PSE VAZHDIMISHT PO NA PËRÇAHEN PARTITË?

Ky degëzim i subjekteve politike shqiptare është paksa paradoksal: disa përçahen për t'u bashkuar kurse disa bashkohen për t'u përçarë.  Shkruan: Xhelal Neziri  Pas çarjeve në...

AKTUALE: CILAT DO TË JENË PLATFORMAT PËR ZGJEDHJE

Maqedonia e Veriut më 24 prill, përkatësisht më tetë maj, do të mbajë zgjedhjet Presidenciale e Parlamentare. Duke marrë parasysh sfondin në të cilin...

AKTUALE: SHUMË ZHURMË PËR ASGJË!

Veprimet politike të muajve të fundit në Ballkanin Perëndimor sikur kanë rikthyer retorikën ndjellakeqe të krijimit të problemeve aty ku realisht edhe nuk duhet...

TALAT XHAFERI, THYESI I TABUVE QË U BË KRYEMINISTRI I PARË SHQIPTAR I MAQEDONISË SË VERIUT

Fatjona Mejdini për Balkan Insight Talat Xhaferi ishte ministri i parë i Mbrojtjes dhe kryetar i parlamentit në Maqedoninë e Veriut me prejardhje etnike shqiptare....

Latest news