E premte, 24 Mars, 2023

CATEGORY

Jetë

FEHMI AGANIN, NJË SOCIOLOG QË E MORRI SERIOZISHT STUDIMIN GJATË TËRË JETËS.

Fehmi Aganin, një prej politikanëve më të dalluar nga Kosova, dhe një sociolog që e morri seriozisht studimin gjatë tërë jetës. Fehmi Agani lindi pikërisht...

Mashtrimi me suplementet çudibërëse, një call center në Bosnjë fut në kurth pacientët

Qindra të sëmurëve kronikë, që joshen nga suplementet “çudibërëse” online, iu rrezikohet seriozisht shëndeti. Faktet dhe dëshmitë e grumbulluara nga Investigative Network Albania tregojnë...

ÇKA DIHET PËR 4 OBJEKTET FLUTURUESE QË U RRËZUAN NGA SHBA?

Rrëzimi i një baloni kinez të dyshuar për spiunazh në SHBA rezultoi me një grindje të njëpasnjëshme. Por me agjencitë e sigurisë në gatishmëri...

RIFORMATIMI I QEVERISË: ZYRTARËT TË JENË MË TË PËRGJEGJSHËM

Autor: Inteligjenca Artificiale  Në Maqedoninë e Veriut, rikonstruksioni i qeverisë është një temë e diskutueshme dhe e rëndësishme për të gjithë qytetarët. Qeveria aktuale ka...

IKU LEGJENDA ČIRO BLAŽEVIĆ

Filozofi i futbollit - njeriu i Prishtinës me shall të bardhë! Ai erdhi si trajner në Prishtinë me 1985 nga Graschopper i Zürich-it, klub...

Ndërroi jetë veterani i arsimit kumanovar Bejzad Ismaili

Sot qenka ndarë nga jeta profesori Bejzad Ismaili, intelektuali i shquar kumanovar, i cili për shumë dekada ka dhënë kontribut të madh në arsim,...

VIDEO / BALLKANI PERENDIMOR: VIZAT DHE MALLI PËR MË TË DASHURIT

Procedurat afatgjata, komplekse dhe shkalla e lartë e refuzimeve të vizave, gjatë viteve të fundit, kanë reduktuar ndjeshëm numrin e qytetarëve të Kosovës dhe...

15 KËSHILLA PËR LIDERËT NGA MAKIAVELI

Shpesh keni hasur fjalën Makiavelist, e cila përshkruan një njeri që nuk zgjedh mjete për t'ia arritur qëllimit. Shpesh përdoret për të përshkruar një...

SHUHET MJEKU I NJOHUR ISUF KALO

Të enjten ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare mjeku i njohur Isuf Kalo. Mësohet se ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Kalo ka qenë...

FATUSH SADIKI: GUXO, PUNO DHE DO IA DALËSH TË KESH SUKSES

Fatush Sadiki ka përfunduar studimet deridiplomike pranë Universitetit "Nënë Tereza" në Shkup, në Fakultetin e Shkencave Sociale, drejtimi "Sport dhe Shkencat Sportive". Gjatë studimeve...

Latest news