E shtunë, 23 Shtator, 2023

CATEGORY

R!POST

OSMANI DISKUTON ME LAJÇAKUN PËR DIALOGUN

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se ka diskutuar me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak, për zhvillimet e...

AMBASADORI HOVENIER PËR REL-IN: ASOCIACIONI DUHET TË JETË NDËR HAPAT E PARË

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se Shtetet e Bashkuara presin, si nga Kosova, ashtu...

KOSOVA E PËRÇON QËNDRIMIN E SAJ PËR DIALOGUN PËRMES NOTËS VERBALE

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ia ka konfirmuar Radios Evropa e Lirë se u ka nisur notë verbale disa vendeve...

GUTERRES: KRIZA KLIMATIKE “I KA HAPUR DYERT E FERRIT”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres u ka thënë të mërkurën liderëve botërorë se varësia në lëndët djegëse të papërpunuara “hap...

SERBIA I KONSIDERON “TË MOTIVUARA POLITIKISHT” ARRESTIMET PËR KRIME LUFTE NË KOSOVË

Prokuroria Speciale e Kosovës ka thënë të mërkurën se i ka arrestuar tre persona të komunitetit serb, nën dyshimet për kryerje të “krimeve të...

UEFA E DËNON RUMANINË PËR INCIDENTIN NDAJ KOSOVËS

Federata e Futbollit e Rumanisë (FFR) njoftoi të mërkurën se është gjobitur me 52 mijë euro, si dhe është dënuar me një ndeshje pa...

TURQIA MBËSHTET SULMIN E AZERBAJXHANIT NË NAGORNI-KARABAH

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan deklaroi përpara Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, se Azerbajxhani ka çdo të drejtë të ndërmarrë "hapa për të ruajtur...

SFIDAT PËR MBROJTJEN E MJEDISIT NË BALLKANIN PERËNDIMOR

Si mund të ruhet një mjedis natyror unik dhe në të njëjtën kohë të krijohet një jetesë e qëndrueshme për popullsinë vendase? Sfida të...

PE: MALI I ZI KA RREZIKUAR INTEGRIMIN NË BE PËR SHKAK TË KRIZËS POLITIKE

Përmes një raporti, deputetët e Parlamentit Evropian kanë shprehur keqardhje për ngecjen që Mali i Zi ka bërë në rrugën drejt integrimit në BE...

INTELIGJENCA ARTIFICIALE PARAQET “RREZIK DHE MUNDËSI PËR GAZETARINË”

Inteligjenca artificiale është edhe kërcënim, por edhe mundësi për gazetarinë, përderisa gjysma e të anketuarve për një raport të ri që u publikua thanë...

Latest news