E diel, 23 Qershor, 2024

CATEGORY

Ballina

PAS KËRCËNIMIT NGA TRUMP, ERDOGAN PRANON ARMËPUSHIMIN

Presidenti Donald Trump tha të enjten se ishte kërcënimi i tij me sanksione ndaj Turqisë që e bëri vendin të binte dakord për një...

BRUKSELI JEP DATË PËR CAKTIMIN E DATËS PËR FILLIMIN E NEGOCIATAVE ME MAQEDONINË E VERIUT DHE SHQIPËRISË

Aspiratat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë duhet të presin. Me insistimin e palëkundur të Francës, caktimi i datës do të shtyhet deri për...

PUBLIKOHET AGJENDA E SAMITIT TË KËSHILLIT EVROPIAN: VENDIMI FINAL PËR SHKUPIN DHE TIRANËN DO TË DIHET TË PREMTEN

Krerët e Bashkimit Evropian (BE), të cilët përbëjnë Këshillin Evropian si institucion më i lartë dhe me fuqi më të madhe vendimmarrëse, pritet të...

ORËT E FUNDIT TË NJË VENDIMI TË ANKTHSHËM

Takime paraprake, diskutime, angazhime të shteteve të veçanta, por edhe të përfaqësuesve më të lartë të Komisionit Europian e bëjnë këtë samit të paparashikueshëm...

Zaev optimist në caktimin e datës për fillimin e bisedimeve

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është shprehur optimist për marrjen e vendimit pozitiv nga Këshilli Evropian për caktimin e datës për fillimin...

NEGOCIATAT MES MEDOTOLOGJISË SË RE DHE PREMTIMEVE

Franca insiston në një metodologji të re pë negociatat, ndërkohë që përfaqësues të institucioneve europiane janë thirrë në premtimet e bëra për Maqedoninë e...

ÇFARË PO NDODH NË BE: MAKRONI PARALAJMËRON KRIZË POLITIKE

Pas humbjes së kandidates franceze për në Komisionin e BE, Sylvie Goulard, presidenti i Francës e ka rritur presionin ndaj presidentes së ardhshme të...

Albin Kurti për marrëdhëniet me Turqinë: Arkivat e Stambollit të rëndësishme për shqiptarët

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministër, njëherësh dhe kryetar i partisë, Albin Kurti, ka deklaruar se procesin e dialogut Prishtinë-Beograd do ta fillojë së...

Ushtarët amerikanë sulmohen nga turqit, Trump sanksione Erdoganit

SHBA përgatitet për masa të forta ndëshkuese kundër Ankarasë, ndërkohë Turqia bën të ditur vënien nën kontroll të qytetit, Ras al-Ain. Siç njofton DW,...

PA LUFTË, SHEMBEN KUFIJTË NË BALLKAN: VETËVENDOSJA E KURTIT KUNDËR

Udhëheqësit e tre vendeve ballkanike, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ranë...

Latest news