E shtunë, 20 Korrik, 2024

MEDIA BRITANIKE: STATUJA E TONY BLAIR-IT NË KOSOVË SI TË ISHTE E JASON DONOVAN-IT

Një statujë e zbuluar në Kosovë për të nderuar rolin e Tony Blair në çlirimin e vendit është tallur për ngjashmërinë me aktorin, Jason Donovan, raporton The Telegraph, përcjell KDP.

Statuja u ngrit këtë javë në qytetin e Ferizajt në Kosovën jugore, teksa kombi ballkanik përkujtoi 25 vjetorin e shkëputjes nga Serbia fqinje në vitin 1999.

Goditja e Serbisë ndaj luftëtarëve kosovarë u ndërpre pas një fushate bombardimesh 78-ditore nga NATO, me z.Blair dhe Bill Clinton, asokohe president i SHBA-së, që luanin role kyçe për t’iu kundërvënë agresionit serb.

I tillë është adhurimi i ish-udhëheqësit laburist saqë disa prindër kosovarë i quajnë fëmijët e tyre “Tonibler” – një tkurrje shqiptare e Tony Blair.

Skulptori i statujës tha se nga të huajt, Toni Bler është personi më i mirëpritur mes nesh

Që nga zbulimi i statujës, njerëzit kanë hyrë në rrjetet sociale për të bërë shaka me ngjashmërinë e tij me yllin e filmave dhe këngëtarin australian.

“Pse kanë vendosur një statujë të Jason Donovan në Kosovë?”,  pyeti njëri.

Një tjetër komentoi në internet: “Duke parë pse Jason Donovan ishte në trend, tani nuk mund ta kuptoj se sa shumë i ngjan Tony Blair.”

Statuja e ka vendin krenar në qendër të Ferizajt afër Sheshit të Dëshmorëve.

Skulptori i statujës, Agon Qosa, tha se “mes të huajve, Tony Blair është njeriu më i mirëpritur mes nesh. Me këtë gëzim vendosëm të ngrinim këtë statujë.”

Z. Blair vizitoi Prishtinën, kryeqytetin e Kosovës, në fillim të kësaj jave, dy ditë përpara se të zbulohej statuja.

Ish-kryeministri tha se ishte një nder të kthehesha në Kosovë. “Në këtë ditë, 25 vjet më parë, u arrit marrëveshja për tërheqje të plotë dhe të pakushtëzuar nga territori i Kosovës të forcave pushtuese.”

“Kosova më në fund ishte e lirë, populli i saj ishte në gjendje të jetonte përsëri, të shpresonte përsëri, të besonte përsëri në një të ardhme pa shtypje dhe padrejtësi,” tha ai në parlamentin e Kosovës.

Vjosa Osmani, presidentja e vendit, i bëri lëvdata zotit Blair, duke e përshkruar atë si “mik të madh të Kosovës”.

Kampion i lirisë sonë”

Ajo postoi një video të zotit Blair duke shtrënguar duart me trupat e NATO-s në Kosovë dhe një video të tij duke thënë: “Ne jemi këtu për një qëllim shumë të qartë dhe ky qëllim është të jemi pjesë e një operacioni që është për të parandaluar aktet e tmerrshme të brutalitetit të keq. që janë kryer nga njerëz të pambrojtur në Kosovë”.

Zonja Osmani shkroi në rrjetet sociale: “Trashëgimia e tij jehon nëpër kohë dhe breza. Sir Tony Blair, një kampion i lirisë sonë!”

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por serbët ende nuk e njohin statusin dhe marrëdhëniet mbeten thellësisht të tensionuara.

Të fundit