E shtunë, 20 Korrik, 2024

“PARTIA E MADHËRISHME” PRO-RUSE FUTET NË PARLAMENTIN BULLGAR

Ai u akuzua për drejtimin e një skeme Ponzi në Bullgari, gjoja duke përdorur përfitimet e paligjshme për të ndërtuar një park historik tematik që autoritetet dyshojnë se po përdorej gjithashtu nga një milici e armatosur e ekstremit të djathtë. Pavarësisht nga e kaluara e tij e diskutueshme dhe praktikat e dyshimta të biznesit në Bullgari, megjithëse nuk është i panjohur për korrupsionin, Ivelin Mihailov tani është gati të hyjë në arenën politike me partinë e tij pro-ruse, të së djathtës ekstreme, analizon REL në gjuhën angleze, përcjell KDP.

Partia e Madhështisë fitoi rreth 5 për qind të votave, sipas rezultateve paraprake, në zgjedhjet parlamentare të 9 qershorit në Bullgari.

“Kjo është surpriza e zgjedhjeve,” tha analisti politik Ognyan Minçev për TV Kombëtar Bullgar pasi sondazhet parazgjedhore nuk i kishin dhënë partisë shumë mundësi.

Ky ishte cikli i gjashtë i parakohshëm parlamentar i Bullgarisë në tre vjet mes paqëndrueshmërisë politike të vazhdueshme. Zgjedhjet e 9 qershorit u shkaktuan nga kolapsi në mars i një koalicioni midis partisë së qendrës së djathtë GERB dhe partisë pro-perëndimore PP-DB.

Rezultatet nga zgjedhjet treguan se GERB fitoi zgjedhjet me afro 25 për qind. Gjithsej gjashtë parti të tjera kaluan pragun prej katër përqind të nevojshme për të fituar vende në parlament, duke përfshirë Lëvizjen për të Drejta dhe Liri (DPS), e cila përfaqëson kryesisht pakicën e madhe turke të Bullgarisë, PP dhe Rilindja, si Partia e Madhështisë (Greatness), një parti e ekstremit të djathtë, pro-Kremlinit.

Partia e Madhështisë u themelua më 25 mars 2023, sipas faqes investigative bullgare të lajmeve Kapital. Mihailov, një biznesmen bullgar me një të kaluar të errët, është një nga themeluesit e saj.

Mihailov ishte një nga investitorët kryesorë në Parkun Historik, i cili, sipas faqes së tij të internetit, “ofron një aventurë deri në 10,000 vjet prapa në kohë për të gjithë familjen”.

Një hetim nga Kapital në vitin 2019 zbuloi se Parku Historik, i vendosur rreth 30 kilometra nga qyteti turistik i Varnës në Detin e Zi, ishte financuar me fonde nga një skemë piramidale, gjoja për të blerë prona në zonë. Dyshimet për projektin çuan në hetime nga Ministria e Brendshme, por pa akuza zyrtare. Ata që janë përfshirë në skemë mohojnë çdo keqbërje.

Veprimtaritë e parkut tematik kanë tërhequr gjithashtu vëmendjen e ligjvënësve. Kalin Stojanov, ministri i brendshëm i Bullgarisë, tha në maj se ministria kishte marrë raporte se kishte armë, kamionë ushtarakë dhe pajisje komunikimi në vend. Një grup i ekstremit të djathtë i quajtur “Heroi Bullgar”, të cilin Stojanov e përshkroi si një organizatë paraushtarake, me sa duket kishte kryer stërvitje ushtarake atje. Ministria tha se po heton.

Përveç Mihailovit të turbullt, themeluesi tjetër i Madhështisë është Nikolai Markov, një ish-nënkolonel në Agjencinë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare të Bullgarisë midis viteve 1993 dhe 2007. Markov shpesh shfaqet në mediat bullgare si ekspert i sigurisë kombëtare.

Partia në përgjithësi mund të përshkruhet si populiste, euroskeptike dhe pro-ruse. Në faqen e saj të internetit, partia shpjegon se ajo u krijua për të mbrojtur atë që tha se bullgarët kishin ndërtuar së bashku.

Në vitin 2022, Mihailov zhyti gishtat në ujërat politike, duke drejtuar një fushatë për të ndalur ndërtimin e turbinave me erë, duke përhapur pretendime të rreme se ato ishin të dëmshme për shëndetin.

Si Mihailov ashtu edhe Markov janë jashtëzakonisht aktivë në rrjetet sociale. Grupi i Bullgarisë së Lirë dhe Paqësore i themeluar nga Mikhailov ka 30,000 anëtarë në Facebook dhe organizon protesta kundër ndihmës ushtarake që Bullgaria i jep Ukrainës.

Ndryshe, zgjedhjet për Parlamentin njëdhomësh të Bullgarisë me 240 vende, u mbajtën paralelisht me zgjedhjet për Parlamentin Evropian. Në ato zgjedhje, GERB doli gjithashtu në krye, mes fitimeve të ekstremit të djathtë në të gjithë Evropën.

Të fundit