E premte, 21 Qershor, 2024

MITSOTAKIS ASHPËRSON FJALORIN NDAJ SHKUPIT: RRUGËN EVROPIANE E KENI TË MBYLLUR

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis i dërgoi një paralajmërim të ri në fundjavë udhëheqjes së re të Maqedonisë së Veriut se kundërshtimi i saj ndaj Marrëveshjes së Prespës 2019 me Greqinë do të bllokojë rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE, njoftojnë mediat greke, përcjell KDP.

Duke iu referuar refuzimit të Presidentes Gordana Siljanovska-Davkova dhe kryeministrit të sapozgjedhur Hristijan Mickoski për të respektuar marrëveshjen për emrin e vendit, Mitsotakis tha se “kur tërhiqni litarin, duhet të jeni gati për ta këputur atë.”

Nëse lidershipi, tha ai, “devijon nga kursi i rënë dakord, rruga për në Evropë do të mbyllet”, duke theksuar se kjo rrugë “kalon përmes Greqisë dhe përmes respektimit të ligjit ndërkombëtar”.

Ndërkohë, në lidhje me shkrirjen e fundit të marrëdhënieve greko-turke, Mitsotakis deklaroi: “Unë thashë dy vjet më parë se ‘provokimet ndalojnë dhe bisedimet fillojnë’ dhe zoti [Recep Tayyip] Erdogan tani i është bashkuar kësaj rruge”.

Ai gjithashtu sqaroi se me Turqinë “nuk po diskutohet një zgjidhje e paketës”.

“Greqia nuk i harron mosmarrëveshjet e saj me Turqinë. Por kjo nuk do të thotë se duhet të jetojmë me gishtin në këmbëzë gjatë gjithë kohës”, vuri në dukje ai, ndërsa, duke iu referuar rezultateve të politikës së qeverisë së tij, tha se ajo ka çuar në uljen e fluksit të migracionit nga Turqia.

Të fundit