E diel, 23 Qershor, 2024

FORCAT IZRAELITE BASTISJE NË SPITALIN AL-SHIFA NË GAZA

Forcat izraelite kanë nisur një bastisje gjatë natës në spitalin al-Shifa në Gaza, me raportime për tanke dhe të shtëna të forta armësh në objekt, raporton BBC,  përcjell KDP.

Një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit tha se IDF po kryente një “operacion me saktësi të lartë në zona të kufizuara” të spitalit.

IDF tha se “terroristët e lartë të Hamasit janë rigrupuar” brenda spitalit dhe po e përdorin atë për të nisur sulmet.

Dëshmitarët okularë përshkruan një gjendje paniku brenda kompleksit në qytetin e Gazës.

“Tanket po na rrethojnë. Ne po fshihemi brenda çadrës. Dëgjojmë zjarr tankesh në afërsi të kompleksit,” tha një burrë në një telefonatë të regjistruar me vëllain e tij të postuar në një grup WhatsApp dhe të dëgjuar nga BBC.

Të shtëna të forta me armë zjarri mund të dëgjoheshin rreth spitalit në pamjet e pa verifikuara të postuara në rrjetet sociale.

Në një mesazh tjetër zanor dërguar gazetarëve nga brenda spitalit, Muhammad Al-Sayyid tha: “Ushtarët këtu brenda kompleksit, ka të vdekur dhe të plagosur, dhe ushtarët arrestuan disa të rinj. Situata këtu është katastrofike.”

IDF nuk kishte sinjalizuar publikisht paraprakisht se po planifikonte të niste një operacion të ri në al-Shifa.

Në një video-mesazh të postuar në orët e hershme, zëdhënësi kryesor i IDF-së, admin Daniel Hagari tha se ushtria izraelite po i përgjigjej “inteligjencës konkrete që kërkon veprim të menjëhershëm”.

Ai tha se spitali do të mund të vazhdojë të funksionojë gjatë bastisjes dhe u tha pacientëve dhe stafit se nuk duhej të evakuoheshin.

Njerëzit e zhvendosur që strehohen në kompleks do të jenë në gjendje të largohen nga spitali përmes një rruge evakuimi, tha ai, përpara se t’i bënte thirrje Hamasit të “dorzohej menjëherë”.

Një deklaratë nga ministria e shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi e quajti operacionin një “shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar humanitar”.

Qindra palestinezë të zhvendosur janë strehuar në spitalin, i cili u bastis nga forcat izraelite më herët gjatë konfliktit.

Spitali Al-Shifa ishte objekti kryesor mjekësor i Gazës përpara konfliktit, por operacionet e tij janë ndërprerë rëndë pas muajsh luftimesh.

Spitalet kanë status të mbrojtur gjatë kohës së luftës sipas ligjit ndërkombëtar humanitar – por ata mund ta humbasin atë mbrojtje në rrethana të kufizuara nëse përdoren për të kryer një “akt të dëmshëm për armikun”.

Izraeli ka akuzuar prej kohësh Hamasin për përdorimin e objekteve mjekësore si mbulesë për operacionet e tij, gjë që grupi i armatosur i mbështetur nga Irani e mohon.

IDF tha se gjeti një rrjet tunelesh nën spitalin e përdorur nga Hamasi kur sulmoi al-Shifa në nëntor 2023, si dhe armë.

Trupat izraelite gjithashtu kryen një operacion të madh ushtarak në bazat e Spitalit Nasser – objekti i dytë mjekësor më i madh i Gazës – në shkurt.

Mjekët i thanë BBC-së se ata u arrestuan, u kishin lidhur sytë dhe ishin rrahur gjatë bastisjes, raporte të cilat e shtynë Sekretarin e Jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron të bënte thirrje për “përgjigje nga izraelitët”.

IDF tha se gjeti armë dhe prova se pengjet ishin mbajtur në objekt gjatë bastisjes së saj në Spitalin Nasser.

Të fundit