E diel, 23 Qershor, 2024

CILËT ISHIN FILMAT MË TË MIRË TË 2023-ËS?

 

Pa dyshim që viti 2023 ka pasur një laramani filmash, e nëse dëshironi që ta zgjidhni njërinnga ta si më të preferuar, padyshim se do të keni dilema se cili meriton vendin e parë në listën tuaj të favoritëve.

IMDb-ja, burimi më i autorizuar dhe popullor për përmbajtjen e filmave, ka listuar 23 filmat më të spikatur dhe më të komentuar të vitit 2023, përcjell Klankosova.tv.

Vendin e parë sipas IMDb-së, e zë filmi që nuk është aspak çudi e as e habitshme, “Oppenheimer”, pas tij rreshtohen edhe “Past Lives”, “Anatomy of a Fall”, “Guardians of the Galaxy Vol. 3”, e lista është ende e gjatë.

Oppenheimer

Filmi ndjek historinë e shkencëtarit amerikan, J. Robert Oppenheimer, dhe rolin e tij në zhvillimin e bombës atomike.

Past Lives

Nora dhe Hae Sung, dy shoqe fëmijërie të lidhura thellë, ndahen pasi familja e Norës emigroi nga Koreja e Jugut. Njëzet vjet më vonë, ata ribashkohen për një javë fatale, ndërsa përballen me nocionet e dashurisë dhe fatit.

Poor Things

Historia e pabesueshme për evolucionin fantastik të Bella Baxter; një grua e re e cila është rikthyer në jetë nga shkencëtari i shkëlqye, Godwin Baxter.

Killers of the Flower Moon

Kur nafta zbulohet në Oklahoma të viteve 1920 nën tokën Osage Nation, njerëzit Osage vriten një nga një – derisa FBI-ja ndërhyn për të zbuluar misterin.

Anatomy of the Fall

Një grua dyshohet për vrasjen e burrit të saj dhe djali i tyre i verbër përballet me një dilemë morale si dëshmitar kryesor.

Spider – Man: Across the Spider – Verse

Miles Morales udhëton në të gjithë multiuniversin, ku ndeshet me një ekip Spider-People të ngarkuar me mbrojtjen e ekzistencës së tij. Kur heronjtë përplasen se si të trajtojnë një kërcënim të ri, Miles duhet të ripërcaktojë se çfarë do të thotë të jesh hero.

The Holdovers

Një mësues i çuditshëm i historisë në një shkollë përgatitore të largët detyrohet të qëndrojë në kampus gjatë pushimeve me një student problematik që nuk ka ku të shkojë.

The Taste of Things

Historia e Eugenie, një kuzhiniere e nderuar, me Dodinin, gustatorin e mirë me të cilin ajo ka punuar gjatë 20 viteve të fundit.

Fallen Leaves

Në Helsinkin e sotëm, dy shpirtra të vetmuar në kërkim të dashurisë takohen rastësisht në një bar-karaoke. Megjithatë, rruga e tyre drejt lumturisë është e rrethuar nga pengesa – nga numrat e humbur të telefonit deri te adresat e gabuara, alkoolizmi dhe një qen endacak simpatik.

About Dry Grasses

Një mësues i ri shpreson të transferohet në Stamboll pas katër vitesh shërbimi të detyrueshëm në një fshat të largët, por akuzohet për kontakt të papërshtatshëm nga dy studentë. Pasi humbet shpresën, një koleg i ofron atij perspektiva të reja për jetën.

The Zone of Interest

Komandanti i Aushvicit, Rudolf Höss dhe gruaja e tij Hedwig, përpiqen të ndërtojnë një jetë ëndrrash për familjen e tyre në një shtëpi dhe kopsht pranë kampit.

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Një hajdut simpatik dhe një grup aventurierësh nisin një kërkim epik për të tërhequr një relike të humbur, por gjërat shkojnë keq në mënyrë të rrezikshme kur përplasen me njerëzit e gabuar.

Mission: Impossible: Dead Reckoning Part One

Misionet e Ethan Hunt vazhdojnë. Ai dhe ekipi i tij i FMN-së duhet të gjurmojnë një armë të rrezikshme përpara se të bjerë në duart e gabuara.

Guardians of the Galaxy Vol. 3

 

Ende i tronditur nga humbja e Gamorës, Peter Quill mbledh ekipin e tij për të mbrojtur universin – një mision që mund të nënkuptojë fundin e Gardianëve nëse nuk është i suksesshëm.

 

John Wick: Chapter 4

John Wick zbulon një rrugë për të mposhtur The High Table. Por përpara se të fitojë lirinë e tij, Wick duhet të përballet me një armik të ri me aleanca të fuqishme anembanë globit dhe forca që i kthejnë miqtë e vjetër në armiq.

 

Perfect Days

Një korrier në Japoni shkon në punë të ndryshme gjatë ditës duke dëgjuar vetëm muzikë të zhanrit rock.

Monster

Një nënë kërkon përgjigje nga mësuesi kur fëmija i saj fillon të sillet çuditshëm.

Air

Filmi ndjek historinë e ekzekutivit të marketingut sportiv Sonny Vaccaro dhe mënyrën se si ai e udhëhoqi “Nike” në ndjekjen e atletit më të madh në historinë e basketbollit, Michael Jordan.

Godzilla Minus One

Japonia e pasluftës është në pikën e saj më të ulët kur shfaqet një krizë e re në formën e një përbindëshi gjigant, të pagëzuar në fuqinë e tmerrshme të bombës atomike.

Are You There God? It’s Me, Margaret.

Kur familja e saj zhvendoset nga qyteti në periferi, Margaret 11-vjeçare lundron në miqësi të re, ndjenja dhe fillimin e adoleshencës.

Theater Camp

Stafi i çuditshëm i një kampi teatror të shkatërruar në veri të Nju Jorkut duhet të bashkohet me djalin e vëllait të themeluesit për të mbajtur kampin në këmbë.

Maestro

Kjo histori dashurie tregon lidhjen e përjetshme të dirigjentit-kompozitorit, Leonard Bernstein dhe aktores, Felicia Montealegre Cohn Bernstein.

The Color Purple

Një grua përballet me shumë vështirësi në jetën e saj, por në fund gjen forcë dhe shpresë të jashtëzakonshme në lidhjet e pathyeshme mes motrave.

/KLAN KOSOVA

 

 

Të fundit