E mërkurë, 12 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

KDP 4

2158 POSTIME
0 KOMENTET

MARRËDHËNIET NDËRETNIKE NË KOMUNIKIMIN PUBLIK GJATË ZGJEDHJEVE: VAZHDON DOMINIMI I DISKURSIT ETNOCENTRIK

Shkruan: SEFER TAHIRI Historia 34 vjeçare e pluralizmit politik në Maqedoninë e Veriut dëshmon se marrëdhëniet ndëretnike, sidomos ato midis maqedonasve dhe shqiptarëve, janë (keq)përdorur...

BILBILI I NJË LOJE TË SHITUR

Nga Dritan Hila Tashmë Lulzim Basha është pjesë e historisë dhe e ka mbyllur llogarinë me politikën. Nëse ka një gjë që duhet të sqarojë...

NJË FITORE E BERISHËS DHE HUMBJE E PD

Nga Mero Baze Një trupë gjykuese e Apelit në Tiranë, i njohu Kuvendit të Berishës, organizuar paralel me Kuvendin zyrtar të PD-së, legjitimitetin e trashëgimisë...

Analizë statistikore: Sulmi si bonus, por kyçi është mbrojtja!

Nga Eduard Zaloshnja Qysh kur shorti i Euro 2024 na vuri përballë Italisë, kam ekzekutuar dhjetëra mijëra simulacione statistikore në kompjuter (bazuar në një model...

ULSIU QESH PASI I KALOI SEKËLLDIA, XHAÇKA ËNDËRRON SI T’I SHKULË MJEKRËN BARDHIT

Nga Agron Gjekmarkaj Secilit Kronikën e tij me sytë e një opozitari atipik! Ogi është menduar gjatë. Ajo ka arritur në përfundimin që serioziteti është miku...

EUROPA, BELERI DHE DY MBRETËRIT LAKURIQË

Nga Skënder Minxhozi/   Zgjedhjet e djeshme për Parlamentin Evropian shënuan një avancim të mëtejshëm politik djathtas në 27 vendet anëtare të Bashkimit. Shënuan gjithashtu një...

GJYQI PËR VULËN E PD ËSHTË HISTORI POLITIKE MË SHUMË SE JURIDIKE

Nga Mero Baze Nuk dua ti hyj debatit juridik për vulën e PD, pasi ai është copëzuar banalizuar dhe disa herë dhe poshtëruar sa i...

PAKËNAQËSI E MADHE NDAJ QEVERISË, POR FRYMËZIM I PAKËT NGA OPOZITA

Nga Eduard Zaloshnja Ndër 115 pyetjet në Barometrin e Sigurisë të CSDG-së (që u bazua në vrojtimin rigoroz statistikor që drejtova unë në gjithë territorin...

TË DJATHTËT PËRBALLË EUROSKEPTICIZMIT BALLKANIK?!

Të Djathtët përballë euroskepticizmit ballkanik?! Nga Ben Andoni Evropianët do shkojnë këta javë në zgjedhjet, që parashihen të ndryshojnë deridiku konfigurimin e zakonshëm të bllokut. Më...

SI ARRITI EDI RAMA TË BËHET I RËNDËSISHËM PËR POLITIKËN ITALIANE?

Nga Mero Baze Kryeministria Meloni vizitoi Shqipërinë nën sulmet e një pjese të shtypit të majtë italian se po e bën atë për fushatë elektorale....

Latest news

- Advertisement -spot_img