E mërkurë, 24 Korrik, 2024

10 PLAZHET MË TË BUKURA NË SHQIPËRI

Janë disa plazhe të mrekullueshme në bregdetin e Shqipërisë, të cilat ofrojnë pamje të jashtëzakonshme. Plazhi i Ksamilit është një nga plazhet më të mirë në të gjithë Evropën. Ky plazh përmban ujë kristalor, bruz, një bregdet piktoresk me rërë të bardhë dhe pamje mahnitëse

 Përgatiti: Agon Neziri

  1. Plazhi i Pasqyrës — Sarandë

Plazhi Mirror është një nga pikat më të mira të plazhit në Shqipëri.

Në ditët me diell, dielli reflektohet në ujërat e ngjashme me pishinën, shumë si një pasqyrë, duke dhënë një efekt të bukur.

Kjo vijë bregdetare mahnitëse ofron sfondin ideal për fotot që do të lënë familjen dhe miqtë tuaj të mahnitur.

  1. Plazhi i Ksamilit — Sarandë

Plazhi i Ksamilit është një nga plazhet më të mirë në të gjithë Evropën. Ajo përmban ujë kristalor, bruz, një bregdet piktoresk me rërë të bardhë dhe pamje mahnitëse

Ju rekomandoj fuqimisht të konsideroni plazhin e Ksamilit për ekskursionin tuaj të radhës në plazh me familjen, miqtë ose partnerin tuaj.

Ky bregdet i mrekullueshëm përmban mundësi të pafundme argëtimi që mund t’i shijoni me shokët tuaj.

  1. Plazhi Dhërmi — Himarë

Plazhi i Dhërmiut, afërsisht 1 km i gjatë, është një vijë bregdetare simpatike që përmban një vijë bregdetare me guralecë dhe ujë të pastër blu. Pse e rekomandojmë këtë plazh? Kur kërkoni plazhe të këndshme në Shqipëri, ju rekomandoj shumë plazhin e Dhërmiut.

Ky bregdet i mrekullueshëm është fantastik për të notuar, sepse uji është i pastër, dhe ka edhe shezllone plazhi që mund të merrni me qira nëse dëshironi të kaloni një kohë relaksuese në breg ndërsa bëni banja dielli.

  1. Plazhi i Borshit

Nëse më në fund keni kohë larg punës dhe kërkoni vendin e përsosur për të shijuar një pushim të qetë, Plazhi i Borshit është alternativa juaj më e mirë.

Ky plazh i mrekullueshëm ka një ambient të qetë dhe është mjaft i madh që mund të gjeni vendin tuaj për t’u çlodhur.

Vendosni një peshqir ose shtrihuni në një karrige plazhi ndërsa punoni për nxirjen tuaj ndërsa dëgjoni muzikë, lexoni një libër ose shikoni valët e buta.

  1. Plazhi Gjipe — Himarë

Nëse ju dhe miqtë tuaj jeni tipat e jashtëm që ju pëlqen të eksploroni natyrën, ju rekomandoj të merrni parasysh plazhin e Gjipesë për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Kjo vijë bregdetare e mahnitshme mund të jetë me përmasa të vogla, por është plot me premtime dhe mundësi argëtuese.

Arritja në plazh është një aventurë në vetvete, sepse në këtë vijë bregdetare të pacenuar mund të hyni vetëm duke ecur ose me kajak.

  1. Plazhi i Golemit

Një nga gjërat më të mira për të bërë në Shqipëri është të vizitoni plazhin e Golemit për një ditë argëtuese nën diell dhe në det.

Është destinacioni i përsosur nëse jeni duke kërkuar për një vijë bregdetare që është lehtësisht e aksesueshme dhe afër hoteleve të shumta.

  1. Plazhi i Orikumit — Vlore

Plazhi i Orikumit është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar kur kërkoni një vijë bregdetare simpatike që është lehtësisht e arritshme dhe ka shumë lehtësira për ta bërë udhëtimin të përshtatshëm.

Ai përmban pajisje si shezlongët ku mund të shtriheni për një eksperiencë më relaksuese, çadra që janë perfekte kur ditët janë shumë të nxehta, tualete dhe dushe të mirëmbajtura, roje shpëtimi vigjilentë dhe miqësorë, etj.

  1. Plazhi Jali — Himarë

Plazhi i Jali është një foto e përsosur dhe një vend fantastik për ju që të kënaqeni duke bërë një fotosesion me miqtë ose familjen tuaj.

Është jashtëzakonisht i mrekullueshëm dhe ofron sfondin më të mirë për foto të lë pa frymë.

  1. Plazhi i Palasë — Himarë

Plazhi Palasa është një vijë bregdetare e njohur për ata që bëjnë banja dielli për shkak të bregdetit të gjerë.

Mund të shtrini një peshqir dhe të punoni për nxirjen tuaj ose të relaksoheni mbi një shezlong plazhi nën hijen e një ombrellë.

Uji në Palasa Beach është kristal i pastër, i përsosur për not dhe snorkeling.

  1. Plazhi i Bunecit — Himarë

Nëse jeni duke kërkuar për një plazh më të qetë ku mund të shijoni një kohë të qetë dhe relaksuese larg turmave tepër të mëdha, merrni parasysh Plazhin e Bunecit.

Plazhi i Bunecit ka një ambient më intim, ideal nëse kërkoni një ambient pa stres larg zhurmës së qytetit plot zhurmë.

Të fundit