E martë, 21 Maj, 2024

HISTORIA E FENOMENIT MICHAEL JORDAN

Michael Jordan i njohur si basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, aktualisht  mbetet i njohur edhe për firmën e tij Air Jordan. Jordan, i lindur më 17 shkurt 1963, i njohur gjithashtu me inicialet e tij MJ, është një biznesmen amerikan dhe ish-basketbollist profesionist. Ai luajti pesëmbëdhjetë sezone në NBA dhe është fitues i shumë titujve

 Përgatiti: Agon Neziri

Jordani në kohën e artë të tij donte dhe tentonte të bënte një bashkëpunim me Addidas që të kishte firmën e atleteve të tij, por menaxheri i tij ia ndërroi mendjen në moment të fundit që më mirë të bëj në bashkëpunimin me Nike.

Nike pranoi të bënte bashkpunimin dhe u krijuan atletet e tij Air Jordan Nike të njohura edhe në ditët e sotme.

Michael Jordan, i lindur më 17 shkurt 1963, i njohur gjithashtu me inicialet e tij MJ, është një biznesmen amerikan dhe ish-basketbollist profesionist.

Ai luajti pesëmbëdhjetë sezone në Shoqatën Kombëtare të Basketbollit (NBA), duke fituar gjashtë kampionate NBA me Chicago Bulls. Jordan është pronari dhe kryetari kryesor i Charlotte Hornets të NBA dhe i 23XI garime në Serinë e Kupës NASCAR. Biografia e tij në faqen zyrtare të NBA-së thotë: “Me brohoritje, Michael Jordan është basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.”

Jordan luajti basketboll në kolegj për tre sezone nën drejtimin e  trajnerit Dean Smith. Si student i parë, ai ishte anëtar i ekipit të kampionatit kombëtar të Takave Tar në 1982. Jordan iu bashkua ekipit Bulls në 1984 si zgjedhja e tretë e përgjithshme e draftit, dhe u shfaq shpejt si një yll i ligës, duke argëtuar turmat me gjuatjet e tij pjellore, ndërsa fitoi një reputacion si një nga lojtarët më të mirë mbrojtës të lojë.

Aftësia e tij e kërcimit, e demonstruar duke kryer slam dunk nga linja e gjuajtjeve të lira në Garat Slam Dunk, i dha atij pseudonimet “Air Jordan”. Jordan fitoi titullin e tij të parë në NBA me Bulls-at1991, dhe e pasoi atë arritje me tituj në 1992 dhe 1993, duke siguruar një tre-torfe. Jordan u tërhoq papritur nga basketbolli para sezonit 1993–94 NBA për të luajtur Baseball në Minor League, por u kthye te Bulls-at në mars 1995 dhe i çoi ata në tre kampionate të tjera në 1996, 1997 dhe 1998, si dhe një sezon rekord të atëhershëm 72 të rregullt. fiton në sezonin 1995–96 NBA. Ai doli në pension për herë të dytë në janar 1999, por u kthye për dy sezone të tjera në NBA nga 2001 2003 si një anëtar i Washington Wizards.

Vlerësimet dhe arritjet individuale të Jordanit përfshijnë gjashtë çmime të lojtarit më të vlefshëm të finaleve të NBA (MVP), dhjetë tituj të shënuar në NBA (të dy rekorde të të gjitha kohërave), pesë çmime MVP NBA, dhjetë përcaktime të ekipit të parë në All-NBA, nëntë nderime të ekipit të parë në mbrojtje të të gjithëve, katërmbëdhjetë zgjedhje të NBA All-Star Game(lojë me të gjitha yjet), tre çmime MVPNBA All-Star Game, tre tituj të vjedhur nga NBA dhe çmimi i lojtarit mbrojtës të vitit 1988 NBA. Ai mban rekordet e NBA-së për mesataren e shënuar në sezonin e rregullt të karrierës (30.12 pikë për lojë) dhe mesataren e shënuar në playoff të karrierës (33.45 pikë për lojë). Në vitin 1999, ai u emërua atleti më i madh i shekullit të 20-të të Amerikës së Veriut nga ESPN dhe ishte i dyti pas Babe Ruth në listën e sportistëve të shekullit të Associated Press. Jordan u fut dy herë në Sallën e Famës së Basketbollit Naismith Memorial, një herë në 2009 për karrierën e tij individuale,dhe përsëri në 2010 si pjesë e ekipit olimpik të basketbollit të meshkujve të Shteteve Bashkuara të vitit 1992 “The Dream Team(Ekipi i ëndrrave) “. Ai u bë anëtar i Sallës së Famës Olimpike të Shteteve të Bashkuara në 2009, anëtar i Sallës së Famës Sportive të Karolinës së Veriut në 2010,  dhe një anëtar individual i Sallës së Famës FIBA ​​në 2015 dhe një “Ëndërr Anëtar i ekipit në vitin 2017”.

Një nga atletët e gjeneratës së tij të tregtuar më efektivisht, Jordan është i njohur për miratimet e tij të produkteve. Jordan luajti gjithashtu si ai vetë në filmin hibrid të animuar me aksion të drejtpërdrejtë të vitit 1996, Space Jam dhe është fokusi qendror i miniserialit dokumentar fitues të çmimit Emmy The Last Dance.

Ai u bë pjesë-pronar dhe kreu i operacioneve të basketbollit për Charlotte Bobcats (tani i quajtur Hornets) në 2006, dhe bleu një interes kontrollues në 2010. Në vitin 2016, Jordan u bë lojtari i parë miliarder në historinë e NBA. Që nga viti 2022, pasuria e tij neto vlerësohet në 2.1 miliardë dollarë.

Gjatë playoffs NBA të Bulls 1993, Jordan u pa duke luajtur kumar në Atlantic City, New Jersey, një natë përpara një loje kundër New York Knicks. Vitin e kaluar, ai pranoi se duhej të mbulonte 57,000 dollarë humbje nga bixhozi, dhe autori Richard Esquinas shkroi një libër në 1993 duke pretenduar se kishte fituar 1.25 milionë dollarë nga Jordani në fushën e golfit. David Stern, komisioneri i NBA, mohoi në 1995 dhe 2006 se pensionimi i Jordanit në 1993 ishte një pezullim i fshehtë nga liga për lojëra fati, por thashethemet u përhapën gjerësisht.

 

 

 

Të fundit