E diel, 16 Qershor, 2024

Deklarata e fortë e nënkryetarit të Gazprom: Dua ta shoh Putinin të varur

Nënkryetari i Gazprom, Igor Volobuyev i cili u largua nga vendi i tij disa ditë pas pushtimit rus të Ukrainës, kërkoi varjen e presidenti Vladimir Putin.

“Putini duhet gjykuar dhe varur.  Por vetëm në përputhje me ligjin”, tha ai. 

Volobuyev tha në një intervistë se po shikonte “operacionin special ushtarak” siç e përshkroi Putin, duke evoluar dhe dëgjonte thirrjet e njerëzve të cilët kërkonin të shpëtoheshin nga trupat ruse.

“Kam ngecur në telefonin tim. Ndihesha sikur isha ulur në një kinema të rehatshme duke parë një film horror,” tha Volobuyev. 

“Është një ndjenjë kaq e mjerueshme kur njerëzit ju telefonojnë dhe thonë: “Rusët po na vrasin. Ju punoni për Gazprombank. Ju jeni një person i rëndësishëm. A mund të bëni diçka për ta ndaluar këtë?” shtoi ai.

Një ekzekutiv i lartë i Gazprom u shfaq në Kiev një javë më parë duke thënë se ai ishte larguar nga Rusia për të luftuar në anën e ukrainasve.

“Unë nuk mund të shikoja me duart e mia se çfarë bëri Rusia në atdheun tim,” tha Volobuyev, i cili ka lindur në qytetin verilindor të Ukrainës, Okhtyrka.

“Rusët vranë babanë tim, të njohurit dhe miqtë e mi të ngushtë. Babai im jetoi në një bodrum të ftohtë për një muaj. Njerëzit që i njihja që fëmijë më thanë se kishin turp për mua”, rrëfeu ai më vonë. 

Shokët e tij të fëmijërisë i dërgonin vazhdimisht video të predhave që binin mbi Okhtyrka.

Ai punoi për Gazprom për dy dekada dhe arriti të bëhej nënkryetar i Gazprombank. Por ai ndihej fajtor për atë që po ndodhte në Ukrainë.

“Për tetë vjet isha në këtë trazirë të brendshme: Nuk punoja vetëm në Rusi, por punoja për Gazprom. “Kam punuar për shtetin rus”, citohet të ketë thënë ai nga Telegrfi.

Në fakt, në mendimet e tij ekzistonte mundësia për t’u zhvendosur në Ukrainë, por detyrimet familjare nuk e lejonin. Por dilema u “gjigantizua” më 24 shkurt. “Nuk mund të jetoja gjatë kështu: Duhej të zgjidhja mes familjes dhe atdheut tim dhe zgjodha nënën time”, tha ai./abcnews

Të fundit