E shtunë, 25 Maj, 2024

Incident në ndarjen e çmimeve Oscar: Çfarë bëri që Will Smith të godiste Chris Rock

Momenti më befasues në Oscars kur Will Smith goditi Chris Rock-un në skenë nuk ishte vetëm një shaka e bërë në kurriz të Jada Pinkett Smith, përcjell KDP.

Rock ishte në skenë për të paralajmëruar dokumentarin më të mirë. Pasi bëri një shaka për Denzel Washington, Rock e ktheu vëmendjen te Jada Pinkett Smith, duke thënë se mezi priste ta shihte atë në G.I. Jane II. (Pinkett Smith kishte një prerje, ashtu si personazhi i Demi Moore në filmin e vitit 1997 G.I. Jane). Por Pinkett Smith ka qenë e hapur për luftën e saj me rënien e flokëve dhe njollat tullace të shkaktuara nga alopecia. Ajo në Instagram në dhjetor shkroi: “Unë dhe kjo alopecia do të jemi miq … pikë!”

Pinkett Smith rrotulloi sytë pas shakasë së Rock-ut. Transmetimi televiziv i Oscars më pas ra në heshtje për një magji ndërsa Smith shkoi në skenë dhe goditi Rock.

Më vonë në mbrëmje, Smith fitoi Oscarin e tij të parë për portretizimin e Richard Williams, babait të Venusit dhe Serena Williams, në King Richard.

Në fjalimin e tij të pranimit, Smith i kërkoi falje Akademisë dhe kolegëve të tij të nominuar dhe tërhoqi paralele midis tij dhe Williams, duke thënë se ai po qëndronte në mbrojtje të familjes së tij. “Dua t’i kërkoj falje Akademisë. Unë dua t’u kërkoj falje të gjithë kolegëve të mi të nominuar, “tha ai përpara se të shtonte, “Ashtu siç thanë ata, unë dukem si babai i çmendur, ashtu siç thanë për Richard Williams. Por dashuria do t’ju bëjë të bëni gjëra të çmendura.”

 

Të fundit