E diel, 16 Qershor, 2024

BIDENI E QUAN PUTININ “KRIMINEL LUFTE”, A PO PËRFSHIHET SHBA NË LUFTËN KUNDËR RUSISË?

Presidenti Joe Biden e quajti presidentin rus Vladimir Putin një “kriminel lufte” të mërkurën, një hap retorik që erdhi ndërsa vdekjet e civilëve rriteshin në Ukrainë, raporton CNN, përcjell KDP.

Ishte dënimi më i ashpër i veprimeve të Putinit nga çdo zyrtar amerikan që nga fillimi i luftës në Ukrainë tre javë më parë. Më parë, Biden kishte ndaluar së etiketuari mizoritë e dokumentuara në terren në Ukrainë si “krime lufte”, duke përmendur hetimet e vazhdueshme ndërkombëtare dhe ato amerikane.

Por të mërkurën, duke folur me gazetarët në një ngjarje të palidhur, Biden vendosi përcaktimin mbi udhëheqësin rus.

“Unë mendoj se ai është një kriminel lufte,” tha Biden pas komenteve në Shtëpinë e Bardhë.

Ndryshimi nga qëndrimi i mëparshëm i administratës erdhi pas një fjalimi emocional në Kongres nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili transmetoi një video që tregonte ukrainasit duke vuajtur mes sulmit të Rusisë. Zelensky u kërkoi ligjvënësve amerikanë dhe Bidenit për më shumë ndihmë për t’u mbrojtur, duke përfshirë një zonë ndalim-fluturimi dhe avionë luftarakë.

Biden u përgjigj në fjalimin e tij disa orë më vonë, duke paraqitur ndihmën e re ushtarake amerikane për Ukrainën, duke përfshirë sistemet kundërajrore dhe anti-blinduar, armët dhe dronët, por nuk pranoi kërkesat e Zelensky.

Megjithatë, Biden pranoi tmerret që po ndodhin në terren.

“Ne pamë raporte se forcat ruse po mbanin peng qindra mjekë dhe pacientë në spitalin më të madh në Mariupol”, tha Biden. “Këto janë mizori. Ato janë një zemërim për botën. Dhe bota është e bashkuar në mbështetjen tonë për Ukrainën dhe vendosmërinë tonë për ta bërë Putinin të paguajë një çmim shumë të rëndë.”

Vetëm pak orë pas kësaj, Biden iu përgjigj një pyetjeje se Putin ishte një kriminel lufte. Biden fillimisht tha “jo”, por menjëherë u kthye te një grup gazetarësh për të sqaruar atë që ishte kërkuar. Kur u pyet përsëri nëse Putin ishte një kriminel lufte, ai u përgjigj pozitivisht.

Zyrtarët, përfshirë Bidenin, kishin shmangur më parë të thoshin se krimet e luftës po kryheshin në Ukrainë, duke përmendur hetimet e vazhdueshme nëse ky term mund të përdorej. Udhëheqësit e tjerë botërorë nuk kanë qenë aq të kujdesshëm, përfshirë kryeministrin britanik Boris Johnson, i cili tha se javën e kaluar po kryheshin krime lufte. Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë ka hapur gjithashtu një hetim për krimet e luftës. Dhe Senati i SHBA-së njëzëri kërkoi një hetim ndërkombëtar për krimet e luftës të martën.

Të fundit