E diel, 14 Prill, 2024

TRUMP ME KORONAVIRUS, SI REAGUAN LIDERËT BOTËRORË?

Njoftimi i Presidentit Trump të premten se ai dhe zonja e parë Melania Trump ishin testuar pozitiv për koronavirusin ngjalli një numër të madh reagimesh në të gjithë globin, duke filluar nga dëshirat për një shërim të shpejtë deri te goditjet ndaj presidentit, i cili ka minimizuar në mënyrë rutinore kërcënimin e virusit që ka vrarë më shumë se 1 milion njerëz në të gjithë botën këtë vit, shkruan The Washington Post, përcjell KDP.

Lajmi se Donald Trump, 74 vjeç, kishte kontraktuar virusin ka tronditur qeveritë e huaja.

Aleatët e Trump, duke përfshirë Kryeministrin Indian Narendra Modi dhe Kryeministrin Izraelit Benjamin Netanyahu, cicëruan mesazhe mbështetje.

“Ashtu si miliona izraelitë, Sara dhe unë jemi duke menduar për Presidentin Donald Trump dhe zonjën e parë Melania Trump dhe u urojmë miqve tanë një shërim të plotë dhe të shpejtë,” shkroi Netanyahu në Twitter.

Kryeministri britanik Boris Johnson, i cili u shtrua në spital dhe kërkoi terapi me oksigjen ndërsa luftonte me një rast të rëndë të virusit në fund të marsit, i dërgoi “urimet e tij më të mira” çiftit në Twitter.

Presidenti rus Vladimir Putin gjithashtu i dërgoi urime Trump, duke i thënë: “Unë kam besim se energjia jote jetësore, shpirtrat e lartë dhe optimizmi do të të ndihmojnë të përballesh me virusin e rrezikshëm”, sipas mediave shtetërore ruse. Kremlini tha këtë javë se Putini planifikon të vaksinohet kundër koronavirusit me një vaksinë eksperimentale ruse së shpejti.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dhe presidenti egjiptian Abdel Fatah al-Sissi gjithashtu dërguan fjalë inkurajuese për çiftin.

Zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal, ndërkohë, dha një ton më kritik. Ai i uroi presidentit një “shërim të shpejtë”, ndërsa fliste në kanalin televiziv Francez LCI, por gjithashtu e quajti rezultatin pozitiv të provës së Trump “një shenjë që virusi nuk kursen askënd, përfshirë ata që janë më skeptikët për realitetin dhe gravitetin e tij”.

Të tjerët kishin fjalë më të mprehta për presidentin.

“Zoti President… Unë sugjeroj që të mos përpiqeni ta trajtoni veten me zbardhues”, shkroi në Twitter Radoslaw Sikorski, një anëtar i Parlamentit Evropian dhe ish-ministër i Jashtëm polak, duke iu referuar sugjerimeve të mëparshme të Trump se dezinfektuesit mund të shërbejnë një rol si një trajtim i mundshëm kundër virusit.

“Presidenti Trump dhe zonja e parë kanë paguar çmimin që bixhozi i tij të dëmtojë COVID-19,” shkroi në Twitter Hu Xijin, kryeredaktori i Global Times, një gazetë e kontrolluar nga Partia Komuniste Kineze. Trump ka sulmuar vazhdimisht Kinën për trajtimin e saj të pandemisë, e cila u shfaq për herë të parë në qytetin e Wuhan në fund të vitit të kaluar.

Por Ministria e Jashtme kineze mori një ton më të butë. Zëdhënësi Hua Chunying shkroi në Twitter se ishte “trishtuar” kur mësoi për diagnozat e çiftit. “Shpresoj që të dy të marrin një shërim të shpejtë dhe do të jenë mirë”, shkroi ajo.

Zyrtarët kinezë mund ta shohin Trumpin që ka marrë virusin pasi kaloi muaj të tërë duke e luajtur atë si një dozë të “drejtësisë poetike”, tha Jude Blanchette, Kryetari i Frimanit në Studimet Kineze në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Lajmi mund të shërbejë si ndezje për mesazhet e Partisë Komuniste Kineze se institucionet demokratike nuk kanë arritur të trajtojnë krizën globale, tha ai. Por diagnoza e Trump vetëm përpara zgjedhjeve në SHBA gjithashtu “hedh një numër paqëndrueshmërish dhe variablash me të cilat Pekini më mirë nuk do të merrej tani”.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus i dërgoi presidentit “dëshirat më të mira”, pavarësisht se Trump akuzoi organizatën për “keq administrim të gabuar” të shpërthimit të koronavirusit. Në fillim të këtij viti, Trump njoftoi se kishte në plan të shkurtonte përgjithmonë fondet e SH.B.A.-së për OBSH-në, duke përshkruar përgjigjen e tyre ndaj pandemisë si shumë “me qendër në Kinë.”

Disa vëzhgues u shqetësuan se diagnoza e Trump mund të shtonte paqëndrueshmëri të mëtejshme në një sezon zgjedhor tashmë përçarës.

Në një titull të premten, gazeta Le Soir e Belgjikës pyeti nëse sëmundja e Trump ishte “një pikë kthese për fushatën”.

Thomas Wright, drejtori i Qendrës në Shtetet e Bashkuara dhe Evropën në Institucionin Brookings, tha se qeveritë e huaja do të shikojnë nga afër ndërsa dalin më shumë detaje rreth prognozës së Trump.

Udhëheqësit evropianë janë përqendruar në “cilat skenarë mund të krijojnë paqëndrueshmëri të vërtetë pas zgjedhjeve”, tha ai. Por rezultati pozitiv i provës së Trump “shton diçka shumë dramatike” edhe para se amerikanët të drejtohen në votime.

Pas debatit të zjarrtë presidencial të kësaj jave midis Trump dhe kandidatit demokrat Joe Biden, të tjerët vunë në dyshim se çfarë nënkuptonte diagnoza pozitive e presidentit për shëndetin e të tjerëve që kishin hyrë në kontakt të fundit me të ose zonjën e parë.

Por deri më tani, disa politikëbërës evropianë duket se panë nevojën për të ndërmarrë veprime të nxituara.

Një zyrtar i lartë evropian i sigurisë, i cili foli në kushte anonimiteti për të qenë i sinqertë në vlerësimin e situatës në Shtëpinë e Bardhë, tha se shqetësimet më të mëdha vazhdojnë të vërtiten rreth asaj që do të ndodhë nëse rezultatet e zgjedhjeve të muajit të ardhshëm janë të afërta ose të paqarta.

Trump është përballur me kritika të përhapura jashtë vendit për trajtimin e tij të pandemisë. Studiuesit e huaj kanë akuzuar në mënyrë të përsëritur administratën Trump se nuk ka marrë parasysh në mënyrë adekuate këshillat shkencore në përgjigjen e koronavirusit. Më shumë njerëz kanë vdekur nga virusi në Shtetet e Bashkuara se kudo tjetër në botë, me vdekje që vazhdojnë të kapërcejnë kufirin e 207,000.

Trump nuk mbajti maskë në publik deri në korrik, pas muajsh minimizimin e rëndësisë së tyre në përpjekjen globale për të ngadalësuar transmetimin. Ai gjithashtu është tallur me Biden për veshjen e një mbulesë fytyre.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, i cili është i katërti në linjën presidenciale të trashëgimisë, po përfundon një udhëtim pesë-ditor në Evropë, ku ai ka udhëtuar në Greqi, Itali dhe Kroaci.

Pompeo ka mbajtur maskë në mënyrë më të vazhdueshme kur shfaqet në publik sesa Trump. Ai tha se ishte për herë të fundit me Trump më 15 shtator dhe të premten njoftoi se ai dhe gruaja e tij, Susan, kishin testuar të dy negativisht për virusin.

Trump është bashkuar me një listë në rritje të liderëve botërorë të cilët janë sëmurur me virusin. Johnson, i cili mbijetoi një periudhe të rëndë të sëmundjes, gjithashtu minimizoi fillimisht kërcënimin e pandemisë. Presidenti brazilian Jair Bolsonaro, 65 vjeç, doli pozitiv për virusin në korrik, por përjetoi një rast shumë më të lehtë. Ai i është referuar virusit si “ftohje e vockël” dhe minimizoi domosdoshmërinë e maskave në zvogëlimin e transmetimit, edhe kur rastet u rritën në mënyrë eksponenciale në Brazil.

Deri të premten pasdite, Bolsonaro nuk i kishte ofruar Trump asnjë mesazh publik të mbështetjes.

Ish kryeministri italian Silvio Berlusconi, i cili është 84 vjeç dhe kaloi 10 ditë në spital duke luftuar sëmundjen muajin e kaluar, tha në deklaratë pas diagnozës së Trump se sëmundja “mund të kapërcehet me veprime të përshtatshme dhe të guximshme”. Pas lëshimit të Berlusconit nga spitali, ai e quajti përvojën “sfidën më të rrezikshme të jetës time” dhe i nxiti njerëzit të vinin maska.

Të fundit