E premte, 23 Shkurt, 2024

RAPORTI: KINA KA DITUR PËR KORONAVIRUSIN NJË MUAJ PARA SE TË RAPORTOHET RASTI I PARË

Një raport i ri jashtë Pekinit sugjeron se rasti i parë i konfirmuar i koronavirusit mund të gjurmohet në mes të nëntorit, një muaj më parë sesa qeveria kineze ka pretenduar se e dinte për të, raporton FOXNEWS, përcjell KDP.

Dokumentet qeveritare të shikuara nga South China Morning Post tregojnë rastin e parë të raportuar të COVID-19 të dalë në 17 nëntor. Shkencëtarët besojnë se një person 55-vjeçar nga Hubei, një provincë në Kinën qendrore, mund të ishte “pacienti zero” edhe pse kjo ende nuk është konfirmuar.

Nga nëntë rastet e para që do të raportohen në nëntor – katër burra dhe pesë gra – asnjë nuk ka rezultuar të jetë “pacienti zero”, një term i përdorur për t’iu referuar personit të identifikuar si bartësi i parë i një sëmundje ngjitëse.

Disa ditë pas 17 nëntorit, raportohej një deri në pesë raste të reja, dhe deri më 15 dhjetor, numri i infeksioneve ishte rritur në 27. Pesë ditë më vonë, numri arriti në 60, tha SCMP.

Më 27 dhjetor, Zhang Jixian, një mjek kinez nga Spitali Provincial i Hubei, u tha autoriteteve shëndetësore se sëmundja karakteristike e pneumonisë që infektonte njerëzit ishte shkaktuar në të vërtetë nga një koronavirus i ri. Tre ditë më vonë, numri i rasteve të konfirmuara ishte rritur në 266. Njëzet e katër orë më vonë, numri u ngjit në 381.

Sipas faqes së internetit të Organizatës Botërore të Shëndetit, e cila mbështetet në statistikat e vendeve që i raportojnë tek ata, rasti i parë i konfirmuar i Kinës me COVID-19 ishte më 8 dhjetor. Megjithatë, një raport i botuar në revistën mjekësore “Lancet” nga mjekë kinezë që trajtuan disa nga Pacientët e hershëm të njohur vendosin datën e infeksionit të parë të njohur në 1 dhjetor.

Trajtimi i krizës nga Kina ka qenë nën kontroll me disa që akuzojnë vendin komunist se fsheh informacionin që dinte për sëmundjen vdekjeprurëse dhe kur e dinte atë.

Gati 81,000 njerëz në Kinë, vendi më i populluar në botë, janë diagnostikuar me koronavirus. Prej tyre, rreth 61,000 janë rikuperuar nga COVID-19, e cila shkakton simptoma të ngjashme me gripin, si ethe dhe kollë. Në të rriturit e moshuar dhe njerëzit që tashmë kanë probleme shëndetësore, virusi godet më shumë, duke shkaktuar sëmundje të rënda siç është pneumonia. Ndërsa shumica shërohen në rreth 14 ditë, për ata që janë në kategorinë e rrezikut të lartë, përmirësimi mund të zgjasë deri në gjashtë javë.

Një përmbledhje globale e mëngjesit të së premtes tregoi një kërcim prej 6 përqind në rastet e COVID-19 në të gjithë botën, me Kubën, Guajanën, Turqinë, Shën Vincentin dhe Grenadinet dhe Bregun e Fildishtë duke parë sëmundjen në brigjet e tyre për herë të parë.

Shtetet e Bashkuara raportuan 300 raste të reja, duke rritur numrin e përgjithshëm në 1.600.

Të fundit