E premte, 21 Qershor, 2024

ÇKA PO NDODH NË RAFAH?

Forcat izraelite thuhet se kanë arritur në qendër të qytetit jugor të Gazës, Rafah, dhe kanë kapur një kodër të rëndësishme strategjike me pamje nga kufiri i afërt me Egjiptin, përcjell KDP.

Dëshmitarët dhe gazetarët lokalë thanë se tanket ishin vendosur në rrethrrotullimin al-Awda, i cili konsiderohet një pikë referimi kyçe.

Ata gjithashtu thanë se tanket ishin në kodrën Zoroub, duke i dhënë në mënyrë efektive Izraelit kontrollin e Korridorit të Filadelfit – një rrip i ngushtë toke që kalon përgjatë kufirit deri në det.

Ushtria izraelite tha se trupat e saj po vazhdonin aktivitetet kundër “objektivave terroriste” në Rafah, tre javë pasi nisi operacionin tokësor atje.

Zonat perëndimore të qytetit gjithashtu u vunë nën bombardime intensive gjatë natës, thanë banorët, pavarësisht dënimit ndërkombëtar të një sulmi ajror izraelit dhe një zjarri që rezultoi të dielën që vrau dhjetëra palestinezë në një kamp me tenda për njerëzit e zhvendosur.

Ushtria izraelite tha se po heton mundësinë që zjarri të jetë shkaktuar nga shpërthimi i armëve të ruajtura nga Hamasi në afërsi.

Ajo mohoi gjithashtu raportet nga zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe shërbimeve të urgjencës të martën pasdite se predha tankesh kishin goditur një kamp tjetër në al-Mawasi, në bregun perëndimor të Rafah, duke vrarë të paktën 21 njerëz.

Agjencia e lajmeve Reuters citoi zyrtarët lokalë të shëndetësisë të kenë thënë se shpërthimi ndodhi pasi predhat e tankeve izraelite goditën një grup tendash në al-Mawasi të martën. Një zyrtar në forcën e mbrojtjes civile të drejtuar nga Hamasi i tha gjithashtu AFP se kishte pasur një sulm vdekjeprurës izraelit në tenda.

Videot e postuara në mediat sociale dhe të analizuara nga BBC Verify treguan shumë njerëz me lëndime të rënda, disa të shtrirë të palëvizshëm në tokë, pranë tendave dhe strukturave të tjera të përkohshme.

Nuk kishte asnjë shenjë të qartë të një zone shpërthimi apo krateri, duke e bërë të pamundur përcaktimin e shkakut të incidentit. Vendndodhja – e verifikuar duke iu referuar ndërtesave përreth – është midis Rafah dhe al-Mawasi dhe shtrihet në jug të zonës humanitare të përcaktuar nga IDF.

IDF tha në një deklaratë: “Ndryshe nga raportet e orëve të fundit, IDF nuk goditi në zonën humanitare në al-Mawasi”.

Izraeli ka këmbëngulur se fitorja në luftën e tij shtatëmujore me Hamasin në Gaza është e pamundur pa marrë Rafah dhe hodhi poshtë paralajmërimet se mund të ketë pasoja katastrofike humanitare.

OKB thotë se rreth një milion njerëz janë larguar tani nga luftimet në Rafah, por disa qindra mijëra të tjerë mund të jenë ende të strehuar atje.

Trembëdhjetë nga 21 personat e vrarë nga Izraeli në një sulm ajror në të ashtuquajturën “zonë të sigurt” të al-Mawasi ishin gra dhe vajza civile, raportoi të martën Hind Khoudary i Al Jazeera.

Ky ishte sulmi i dytë që nga e diela, me një sulm të tmerrshëm të dielën mbrëma duke vënë flakën strehimoreve të personave të zhvendosur jo shumë larg nga greva e së martës.

Bota kishte parë, e tmerruar, të hënën teksa palestinezët e zhvendosur u detyruan të gërmonin mbetjet e djegura me duar të zhveshura – duke kërkuar trupa, ose njerëz të lënduar, ose në disa raste, disa mbetje ushqimi që mund t’i shpëtonin për të mbajtur familjet e tyre. pak më gjatë.

 

Të fundit