E premte, 21 Qershor, 2024

U BULLIZUA NË SHKOLLË, VRET VETEN 10-VJEÇARI

Qindra njerëz u mblodhën për funeralin e një djali dhjetë vjeçar, i cili mori jetën vetes në për shkak të bullizmit, pasi u ngacmua pa pushim në shkollë, përcjell KDP.

Sammy Teusch vrau veten më 5 maj pas viteve të tëra të ngacmimit brutal për dhëmbët dhe syzet që mbante. Prindërit e tij të pikëlluar thonë se ata u ankuan në shkollën e tij në mënyrë të përsëritur, por u injoruan.

Të martën, ata u mbështetën nga qindra prindër dhe miq të indinjuar në funeralin e djalit të tyre në Greenfield, Indiana.

Kortezhi i varrimit përfshinte një autokolonë me mbi njëqind motoçiklistë, të cilët të gjithë dolën në shenjë mbështetjeje për fëmijën tragjik.

Në pamjet tronditëse nga funerali i Sammy-t, prindërit e tij u panë duke mbajtur arkivolin e tij dhe duke qarë ndërsa të afërmit kaluan pranë.

Përpara se të prehej, u mbajt një shërbim në një auditor aty pranë, ku të dashurit e tij ndanë kujtime të bukura për djalin dhe familjen e tij dhe një pastor lexoi një lutje të fundit.

Fqinji Andrew McIntosh mbajti eulogjinë e të riut dhe kujtoi se si Sammy u miqësua shpejt me djalin e tij Judah pasi u zhvendos në lagje.

“Aty në korridorin tim ishte një djalë i vogël i pashëm, për të cilin betohem se mund të ishte nxjerrë menjëherë nga një episod i Andy Griffith ose një pikturë e Norman Rockwell”, tha ai.

“E kuptova menjëherë se djali im kishte bërë një mik të mirë,” tha ai, duke shtuar se 10-vjeçari dukej i popullarizuar në mesin e fëmijëve vendas dhe shpesh shihej me “buzëqeshjen më të madhe në fytyrë”.

Prindërit e tij Sam dhe Nichole thanë se ai ishte subjekt i ngacmimeve fizike dhe emocionale në shkollën e tij dhe po torturohej çdo ditë deri në natën që vdiq.

Ata thanë se ngacmimi filloi vitin e kaluar kur ai ishte në shkollën fillore dhe e ndoqi atë në shkollën e mesme Greenfield.

Ngacmimi u përshkallëzua në një incident të fundit në një autobus shkolle ku ai u rrah dhe prindërit e Sammy pretenduan se u thanë mësuesve dhe stafit të shkollës për ngacmimin 20 herë, por nuk u mor asnjë masë.

Babai i tij Sam i tha WTHR: “Ata po talleshin me të për syzet e tij në fillim, më pas për të tallur me dhëmbët e tij. Vazhdoi për një kohë të gjatë.’

‘E mbajta në krahë. Bëra atë që asnjë baba nuk duhet të bëjë kurrë, dhe sa herë që mbyll sytë, është gjithçka që mund të shoh.’

Abuzimi më pas u bë fizik, shtoi Sam: “Ai u rrah në autobusin e shkollës dhe fëmijët i thyen syzet dhe gjithçka.”

Gjyshja e tij Cynthia tha: ‘Ata nuk mund të thonë thjesht se kanë zero tolerancë sepse kjo nuk do të thotë se ka zero tolerancë për ngacmuesit.”

“Toleranca e tyre zero do të thotë se ata nuk kanë përgjegjësi për të. Njerëzit i besojnë fëmijët e tyre shkollës, por tani ky besim po prishet.”

Edhe pse familja thotë se ata u ankuan në shkollë për ngacmimin dhjetëra herë, mbikëqyrësi i Shkollave të Komunitetit të Greenfield, Dr. Harold Olin i tha WTHR se asnjë raport ngacmimi nuk ishte dorëzuar ndonjëherë nga prindërit ose nga Sammy.

Ai shtoi se administratorët dhe këshilltarët e shkollave kishin qenë në kontakt të rregullt me ​​familjen, por nuk pranuan të ofronin specifikat e këtyre diskutimeve.

 

Të fundit