E enjte, 30 Maj, 2024

SHPËRTHIM NË ZVEÇAN, POLICIA DYSHON SE U PËRDOR GRANATË DORE

Në Zherovnicë të Zveçanit ka ndodhur një shpërthim në orët e hershme të 18 prillit, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, përcjell KDP.MK.

Dyshohet se shpërthimi është shkaktuar nga një granatë dore, e cila është hedhur në oborrin e një shtëpie”, tha Elshani.

Sipas Elshanit, shpërthimi ka shkaktuar dëme të vogla materiale, por nuk raportohet për njerëz të lënduar.

Njësitë relevante të policisë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë duke u marr me rastin”, tha ai.

Radio Evropa e Lirë mëson se është shtëpia e D.M nga Zherovnica, i cili në dhjetor në grupet e Telegramit është cilësuar si “tradhtar” dhe fotografia e të cilit është publikuar së bashku me 12 serbë të tjerë me mesazhin “se janë mbeturinat më të mëdha të shoqërisë”. D.M është distributor i produkteve në veri të Kosovës i kompanisë “Devolli Vita Corporation” nga Peja.

Në të kaluarën, në komunat në veri të Kosovës – ku gjendet edhe Zveçani – të banuara me shumicë serbe, ka pasur incidente me mjete plasëse dhe zjarrvënie, por edhe dëmtim të pronës.

Më së shpeshti, cak i këtyre incidenteve kanë qenë serbët që kanë regjistruar makinat e tyre me targat e Kosovës, por edhe serbët që punojnë në institucionet e Kosovës.

Të fundit