E enjte, 30 Maj, 2024

DIPLOMACIA EVROPIANE: LAJÇAKU LARGOHET NGA MISIONI, NË SHKUP VJEN AMBASADORI ROKAS

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka emëruar sot 44 kryetarë të rinj të delegacioneve të BE-së, përfshirë ambasadorët e rinj të BE-së në Bosnje dhe Hercegovinë, Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe shefin e zyrës së BE-së në Kosovë. Ambasadorët do të marrin zyrat e tyre më vonë këtë vit, raporton EWB, përcjell KDP.

Michalis Rokas është emëruar nga Josep Borrell si ambasador i BE-së në Maqedoninë e Veriut, duke zëvendësuar David Geer. Ai aktualisht shërben si ambasador i BE-së në Malajzi. Roxas më parë shërbeu si i ngarkuar me punë dhe shef i delegacionit në Zelandën e Re, dhe më vonë si Shef i Mbështetjes së Delegacionit në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS) përpara se të emërohej nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së Josep Borrell për të udhëhequr Delegacionin në Malajzi 2020.

Përveç kësaj, Miroslav Lajçak është propozuar për ambasador të ri të BE-së në Zvicër, pasi mandati i tij si përfaqësues special për dialogun Beograd-Prishtinë i skadon këtë vit.

Borut Pahor, ish-presidenti i Sllovenisë, ka marrë zyrtarisht mbështetjen e qeverisë së tij kombëtare për të pasuar Lajçak si përfaqësues special.

Emërimet për rotacionin e ardhshëm diplomatik në delegacionet e BE-së në mbarë botën janë shpallur sot nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm. Shumica e ambasadorëve të rinj në Ballkanin Perëndimor tashmë kanë përvojë me rajonin.

Luigi Soreka është nominuar si ambasador i BE-së në Bosnje-Hercegovinë, ndërsa më parë ka qenë ambasador i BE-së në Shqipëri.

Ndërkohë, ambasadori aktual i BE-së në Bosnje dhe Hercegovinë, Johan Sattler, do të bëhet ambasadori i ri i BE-së në Mal të Zi, duke marrë detyrën nga Oana Kristina Popa.

Aivo Orav është nominuar si shef i zyrës së BE-së për Kosovën, duke marrë detyrën nga Tomas Šunjog. Ai ishte ish-ambasadori i BE-së në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut (i njohur atëherë si FYROM).

 

 

 

Të fundit