E shtunë, 22 Qershor, 2024

LUFTA IZRAEL-IRAN: KRONOLOGJIA E NJË SULMI TË PRITUR

Zyrtarët amerikanë konfirmuan njoftimin e Izraelit se sulmi hakmarrës i Iranit ka filluar.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit tha më herët se ka nisur operacione të gjera raketash dhe drone kundër objektivave në Izrael, sipas Tasnim, agjencia iraniane e lajmeve e lidhur me degën e forcave të armatosura të Iranit.

SHBA ndihmon Izraelin

“SHBA-të ndihmuan Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat në hyrje”, tha presidenti Joe Biden në një deklaratë të shtunën vonë në mbrëmje.

Presidenti gjithashtu detajoi thirrjen e tij me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu pas sulmeve, ku Biden tha se ai ripohoi “angazhimin e hekurt të Amerikës për sigurinë e Izraelit”. Ai tha gjithashtu se ekipi i tij do të qëndrojë në “kontakt të ngushtë” me udhëheqësit e Izraelit.

Biden tha se ekipi i tij do të angazhohet me udhëheqësit e G7 të dielën për të koordinuar një “përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit”.

Ai vuri në dukje se megjithëse forcat amerikane nuk u prekën, ato do të vazhdojnë të monitorojnë dhe “nuk do të hezitojnë të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur popullin tonë”.

Mbrojtja ajrore ka funksionuar mirë

“Gjatë orëve të fundit, shumë dhjetëra avionë armiqësorë, si dhe dhjetëra raketa lundrimi, nga Irani u identifikuan duke iu afruar territorit izraelit dhe u kapën. Dhjetra avionë luftarakë të IAF janë aktualisht duke operuar për të kapur të gjitha kërcënimet ajrore që i afrohen territorit izraelit”, njoftoi ushtria izraelite IDF.

Sipas një analize të situatës nga Komanda e Frontit të Brendshëm të IDF-së, banorët e qyteteve të mëposhtme: Golan Verior, Nevatim, Dimona, Eilat-City, Be’er Sheva dhe Arad nuk kanë më nevojë të qëndrojnë pranë një hapësire të mbrojtur.

IDF tha se është vendosur në të gjitha frontet, është e përgatitur dhe po vazhdon të mbrojë territorin izraelit.

Siguria në Izrael mbetet komplekse

Ambasada e SHBA-së në Jerusalem herët të dielën hoqi urdhrin e saj për strehimin në vend për punonjësit e qeverisë amerikane pasi kërcënimi nga dronët dhe raketat iraniane “u zvogëlua”.

Por ambasada paralajmëroi se siguria në Izrael “mbetet komplekse” dhe mund të ndryshojë shpejt.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken dënoi sulmin e Iranit ndaj Izraelit, duke thënë se SHBA nuk kërkon përshkallëzim, por do të mbështesë të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten dhe do të mbrojë personelin amerikan në Lindjen e Mesme.

“Shtetet e Bashkuara dënojnë sulmin e Iranit ndaj Izraelit në termat më të ashpër”, tha Blinken në një deklaratë.

Gjashtë muaj pasi terroristët e Hamasit pushtuan Izraelin më 7 tetor, ushtria izraelite ka vazhduar bombardimet e saj në Rripin fqinj të Gazës. Rreth 1,200 njerëz u vranë në sulmin fillestar terrorist, sipas zyrtarëve izraelitë, ndërsa bombardimet e Izraelit në Gaza kanë vrarë më shumë se 33,000 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza.

Marrë nga mediat ndërkombëtare. Përgatiti: KDP

Të fundit