E shtunë, 22 Qershor, 2024

IRANI SULMON IZRAELIN, PËRFSHIHET EDHE SHBA

Ushtria amerikane ka rrëzuar aeroplanë iranian dron të nisur drejt Izraelit të shtunën, thanë tre zyrtarë amerikanë, pa bërë të ditur se sa dronë u rrëzuan apo vendndodhjet e sakta, përcjell KDP.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit tha se lëshoi ​​dhjetëra dronë dhe raketa në Izrael, në një sulm që mund të shkaktojë një përshkallëzim të madh midis armiqve rajonalë.

Izraeli thotë se më shumë se 300 dronë dhe raketa të lëshuara në të nga Irani, Iraku dhe Jemeni, duke shtuar se shumica dërrmuese e tyre janë rrëzuar.

Irani thotë se e kreu sulmin në përgjigje të një sulmi izraelit në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill dhe thotë se çështja tani mund të “konsiderohet e përfunduar”.

Në Gaza, të paktën 19 palestinezë u vranë dhe më shumë se 200 u plagosën në gjashtë sulme të mëdha izraelite, ndërsa në Bregun Perëndimor të pushtuar, kolonët izraelitë vazhduan sulmet ndaj palestinezëve dhe shtëpive të tyre, duke plagosur të paktën 19 persona.

Të paktën 33,686 palestinezë janë vrarë dhe 76,309 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i të vdekurve në Izrael nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit është 1,139, me dhjetëra njerëz ende të mbajtur rob.

Të fundit