E diel, 16 Qershor, 2024

PROTESTA ANTI-PUTIN NË DITËN E FUNDIT ZGJEDHORE

Kritikët e Vladimir Putinit dhe regjimit të tij të Kremlinit kanë bërë thirrje për protesta masive në qendrat e votimit në Rusi të dielën, ditën e fundit të zgjedhjeve presidenciale që garantohet se do të çimentojnë sundimin e tij të vijës së ashpër, raporton The Guardian.

Votimi tre-ditor tashmë është goditur nga bombardimet ukrainase dhe një seri inkursionesh në territorin rus nga grupet sabotuese anti-Putin. Të dielën herët, një sulm me dron shkaktoi zjarr në një rafineri në Slavyansk në rajonin Krasnodar të Rusisë jugore, ku zyrtarët thanë se një person vdiq nga një atak në zemër, ndërsa dy persona vdiqën pas sulmeve me dron në qytetin rus të Belgorod të shtunën.

Të dielën në mëngjes, ministria ruse e mbrojtjes raportoi 35 inkursione me dronë ukrainas, duke përfshirë katër në rajonin e Moskës dhe dy në rajonet fqinje Kaluga dhe Yaroslavl. Më shumë dronë ukrainas sulmuan në rajonet Belgorod, Kursk dhe Rostov në kufi me Ukrainën dhe në rajonin jugor të Krasnodarit, tha ministria e mbrojtjes.

Ndërsa rusët kanë shkuar në qendrat e votimit, ka pasur akte proteste duke përfshirë derdhjen e bojës në kutitë e votimit dhe zjarrvënie në qendrat e votimit.

Çdo mospajtim publik në Rusi është ndëshkuar ashpër që nga fillimi i ofensivës së Moskës në Ukrainë më 24 shkurt 2022 dhe ka pasur paralajmërime të përsëritura nga autoritetet kundër protestave zgjedhore.

Opozita ruse u ka bërë thirrje njerëzve që të shkojnë në qendrat e votimit në mesditë, në atë që ata shpresojnë se do të jetë një shfaqje ligjore e forcës kundër Putinit.

Një banor i Moskës rreth të njëzetat tha se do të merrte pjesë në protestën e mesditës në kryeqytet, “vetëm për të parë fytyra të reja mbështetëse përreth… të ndjejë njëfarë mbështetjeje rreth meje dhe të shoh dritën në këtë tunel të errët”.

Burri, i cili nuk pranoi të jepte emrin e tij për arsye sigurie, tha se shpresonte se demonstrata do t’u tregonte autoriteteve “se ka njerëz në këtë vend kundër konfliktit … kundër regjimit”.

Të fundit