E diel, 23 Qershor, 2024

A MUND TA NDALË DIKUSH URSULA VON DER LEYEN?

Ndërsa gara për vendet e larta të BE-së fillon, ‘mbretëresha’ në Komisionin Evropian është gruaja që duhet mposhtur, shkruan POLITICO në një analizë mbi gjasat që Ursula von der Leyen të marrë edhe një mandat në krye të Komisionit Evropian (KE), përcjell KDP.

Për një moment të shkurtër vitin e kaluar, dukej sikur oferta e Ursula von der Leyen për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian thjesht mund të ishte problematike.

Në një udhëtim të paplanifikuar në Izrael në tetor, ajo kishte qëndruar pranë Benjamin Netanyahut dhe kishte shprehur solidaritetin e parezervë në betejën e vendit kundër Hamasit.

Deklarata e saj nuk do të kishte qenë e pavend në gojën e një presidenti të SHBA-së ose, në të vërtetë, të një politikani gjerman (që në fund të fundit ishte ajo që ishte von der Leyen para se të merrte detyrën). Por e ardhur nga shefja e një prej institucioneve më të fuqishme të Bashkimit Evropian në një nga çështjet më përçarëse në bllok, ajo shkaktoi reagimin më të madh në katër vitet e saj në detyrë.

Diplomatët ishin zemëruar me von der Leyen pasi kishte injoruar një deklaratë të përbashkët të ministrave të jashtëm të BE-së që përfaqësonin pozicionin e bllokut dhe bënin thirrje për përmbajtje dhe respektim të ligjit ndërkombëtar nga Izraeli. Rreth 800 punonjës të Komisionit nënshkruan një letër duke kritikuar mbështetjen e saj “të pakushtëzuar”, “të pakontrolluar” “për njërën nga dy palët” në konflikt. Diplomati më i lartë i Von der Leyen, Josep Borell, e qortoi publikisht atë për pretendimin se fliste për të gjithë BE-në.

“Ajo po sillet gjithnjë e më shumë si një mbretëreshë,” tha një diplomat i BE-së për POLITICO në atë kohë, duke e kritikuar atë për tejkalimin e përshkrimit të punës së saj, duke i hequr qeveritë e BE-së nga vendimmarrja e saj dhe duke qeverisur me një grup të vogël këshilltarësh me dekret.

Megjithatë, për disa muaj, pozicioni i von der Leyen është përsëri i fortë. Pa kërkuar falje dhe pa u kthyer prapa, ajo ka përballuar stuhinë politike dhe ka dalë, në mos më e fortë se kurrë, të paktën e padëmtuar. Jo vetëm që ajo mbetet kandidatja kryesore për një mandat të dytë si presidente e Komisionit; Asnjë kandidat tjetër nuk duket se ka shanse për ta zhvendosur atë kur udhëheqësit e BE-së takohen këtë verë për të ndarë pozicionet kryesore të bllokut.

Quajeni metodën von der Leyen. E njëjta fuqi që e futi në telashe e ka kaluar jo vetëm këtë krizë, por edhe çdo sfidë tjetër në më shumë se 20 vitet e saj në politikë. Përballë kritikave, von der Leyen shfaq një aftësi thuajse Trumpiane për ta acaruar atë – duke qëndruar e palëkundur dhe duke buzëqeshur nëpër fatkeqësi derisa kritikuesit e saj të largohen.

Në një ngjarje POLITICO në nëntor, von der Leyen refuzoi të konfirmonte se ajo do të kandidojë përsëri, por me gëzim iu përgjigj një pyetjeje se çfarë do të bënte me një mandat të dytë, duke thënë se do të “mbante drejtimin e udhëtimit për temat e mëdha” nga mandati i saj aktual. — domethënë Marrëveshja e Gjelbër, tranzicioni dixhital dhe elasticiteti.

Në bisedat me dhjetëra zyrtarë dhe diplomatë të BE-së, pak prej tyre shprehën dyshime serioze se një mandat i dytë është i saj është i mundur nëse ajo dëshiron. Kritikat në Bruksel janë qetësuar përsëri, ose të paktën janë tërhequr pas dyerve të mbyllura, pasi zyrtarët nuk duan të rrezikojnë të kalojnë “katin e 13-të” të selisë së Komisionit në Berlaymont, ku von der Leyen dhe ekipi i saj kanë zyrat e tyre.

Teksa iu përgjigj pyetjeve nga POLITICO, kishte një vezullim në sy që i la disa dyshime për ambiciet e saj – ose bindjen e saj se askush nuk mund ta ndalojë. Por, ndërsa një rikurorëzimi i pakontestueshëm mbetet rezultati më i mundshëm, ka ende shanse që ajo të jetë surprizë.

Von der Leyen mbërriti në Bruksel thuajse papritur. Kur emri i saj u shfaq në vitin 2019 gjatë raundeve të tregtisë së pozitave pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, ajo ishte diçka si një mister jashtë Berlinit, ku ajo ishte ngjitur në radhët e politikës gjermane nën kancelaren e atëhershme Angela Merkel.

Për ministren e atëhershme gjermane të mbrojtjes, megjithatë, ky veprim ishte një kthim në shtëpi. Babai i saj Ernst Albrecht ishte një nga nëpunësit e parë civilë të BE-së. 13 vitet e para të jetës i kaloi në lagjen Ixelles të Brukselit, nën hijen e institucioneve të BE-së, duke ndjekur shkollën evropiane. “E lindur në Bruksel. Evropiane përmendësh”, kështu i pëlqen ta përshkruajë veten.

Të fundit