E diel, 23 Qershor, 2024

SA DO TË JETË ÇMIMI I NAFTËS SIVJET?

Çmimet e naftës u rritën në fillimin e Vitit të Ri për shkak të frikës nga ndërprerjet e furnizimit nga Lindja e Mesme si dhe nga parashikimet për një kërkesë të shtuar në Kinë, që është importuesi kryesor i naftës së papërpunuar.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit 1.28 dollarë, ose 1.7%, në 78.32 dollarë për fuçi deri në 0438 GMT ndërsa nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor të SHBA-së ishte në 72.69 dollarë për fuçi, duke u rritur 1.04 dollarë ose 1.5%.

Një sondazh i Reuters me ekonomistët dhe analistët parashikoi se nafta e papërpunuar Brent do të jetë mesatarisht 82,56 dollarë për fuçi këtë vit, pak më e lartë se mesatarja e vitit 2023 prej 82,17 dollarësh, pasi rritja e dobët globale pritet të mbulojë kërkesën, megjithëse tensionet gjeopolitike mund të nxisin rritjen.

 

Helikopterët amerikanë zmbrapsën një sulm të dielën nga militantët Houthi të mbështetur nga Irani në një anije kontejnerësh Maersk në Detin e Kuq, duke fundosur tre anije Houthi dhe duke vrarë 10 militantë, duke nxitur rreziqet që lufta Izrael-Gaza të shndërrohej në një konflikt më të gjerë rajonal.

“Çmimi i naftës mund të ndikohet nga përshkallëzimi … në Detin e Kuq gjatë fundjavës dhe sezoni i kërkesës së pikut gjatë Festivalit të Pranverës së Kinës,” tha Leon Li, një analist i CMC Markets me qendër në Shanghai.

Një konflikt më i gjerë mund të mbyllë rrugët ujore të rëndësishme për transportin e naftës, të tilla si Deti i Kuq dhe Ngushticat e Hormuzit në Gji. Pas betejës detare, një anije luftarake iraniane lundroi në Detin e Kuq, thanë mediat iraniane të hënën.

Të paktën katër cisterna që transportojnë naftë dhe karburant avioni nga Lindja e Mesme dhe India në Evropë po lundrojnë rreth Afrikës për të shmangur Detin e Kuq, tregojnë të dhënat e gjurmimit të anijeve.

Në Kinë, pritshmëritë e investitorëve për masa të reja stimuluese u rritën pasi aktiviteti i prodhimit u tkurr për një muaj të tretë në dhjetor, treguan të dielën të dhënat e qeverisë.

Një stimul mund t’i japë një shtysë rritjes ekonomike, duke rritur potencialisht kërkesën për naftë.

Të fundit