E enjte, 20 Qershor, 2024

INDIA REFUZOI BLERJEN E NAFTËS RUSE, PESË ANIJE I DREJTOHEN KINËS

Një numër anijesh që transportonin naftë të papërpunuar nga Rusia, të cilat kishin qenë afër brigjeve e Indisë, tani po largohen në drejtim të lindjes për shkak se nuk arritën ta shesin sasinë që transportonin, raporton  Bloomberg, përcjell KDP. Dyshohet se shkak për këtë janë mosmarrëveshjet rreth pagesave të naftës në Moskë që nxitën një rënie të blerjes nga India në muajin e kaluar.

Pesë anije që transportojnë të gjitha naftë ruse “Sokol” – Komandanti NS, Ishulli Sakhalin, Krymsk, Nellis dhe Liteyny Prospect – po lëvizin drejt ngushticës së Malacca me 7 deri në 10 nyje, sipas të dhënave të gjurmimit të anijeve. Një anije e gjashtë gjithashtu mban naftë “Sokol” – Shekulli NS – është ende afër Sri Lankës.

“Kina duket se ka ndërhyrë për të shpëtuar ngarkesat e naftës së pashitur,” tha Viktor Katona, analist kryesor në ofruesin e inteligjencës së të dhënave Kpler.

Sipas Kpler, importet e naftës të Indisë nga Rusia – një treg jetik për Moskën në mes të luftës në Ukrainë – ranë në dhjetor në nivelin më të ulët që nga janari 2023, me ç’rast rafinerët vendas që nuk morën asnjë ngarkesë “Sokol” për shkak të problemeve të pagesës.

SHBA dhe aleatët e saj kanë vendosur sanksione ndaj subjekteve që mendohet se kanë shkelur kufirin prej 60 dollarë për fuçi në eksportet ruse të papërpunuara, i cili hyri në fuqi në fund të vitit 2022. Muajin e kaluar, një zyrtar i lartë i Thesarit tha se zbatimi do të rritet.

Anija “Shekulli NS”, i cili transporton rreth 700,000 fuçi, u sanksionua nga Thesari i SHBA-së vitin e kaluar. Katër nga anijet e tjera mbajnë vëllime të ngjashme, ndërsa e pesta, “Nellis”, mund të mbajë dy herë më shumë. Shumica e anijeve janë në pronësi të kompanisë ruse të transportit të mbështetur nga shteti, Sovcomflot PJSC.

Të fundit