E mërkurë, 12 Qershor, 2024

BIDEN: IZRAELI PO HUMB MBËSHTETJEN NDËRKOMBËTARE, NETANYAHU DUHET TË NDRYSHOJË

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të martën se Izraeli po humbet mbështetjen shkaku i bombardimeve “pa dallim” të Gazës dhe se Benjamin Netanyahu duhet të ndryshojë, duke ekspozuar një çarje të re në marrëdhëniet me kryeministrin izraelit, përcjell KDP.

Vërejtjet e Biden, të bëra për donatorët në fushatën e tij të rizgjedhjes në vitin 2024, ishin më kritiket e tij deri më tani për trajtimin e Netanyahut të luftës së Izraelit në Gaza. Ato janë një kontrast i fortë me përqafimin e tij të mirëfilltë dhe politik të liderit izraelit disa ditë pas sulmit të militantëve të Hamasit në jug të Izraelit më 7 tetor.

“Siguria e Izraelit mund të mbështetet në Shtetet e Bashkuara, por tani ai ka më shumë se Shtetet e Bashkuara. Ka Bashkimin Evropian, ka Evropën, ka pjesën më të madhe të botës… Por ata kanë filluar ta humbin atë mbështetje nga bombardimi pa dallim që ndodh”, tha Biden.

Hakmarrja e Izraelit kundër sulmeve të Hamasit ka vrarë 18,000, thonë zyrtarët e Gazës, ka plagosur 50,000 dhe ka krijuar një krizë humanitare. Vërejtjet e Biden hapën një dritare të re në bisedat e tij të hapura private me Netanyahun, me të cilin ai ka pasur mosmarrëveshje të thella për dekada.

Biden aludoi në një bisedë private në të cilën udhëheqësi izraelit i ka thënë: “Ti qilim e bombardove Gjermaninë, hodhe bombën atomike, shumë civilë vdiqën”.

Biden tha se ai u përgjigj: “Po, kjo është arsyeja pse të gjitha këto institucione u krijuan pas Luftës së Dytë Botërore për t’u kujdesur që të mos ndodhte më… mos bëni të njëjtat gabime që bëmë në 11 shtator. Nuk ka asnjë arsyeja pse duhej të ishim në një luftë në Afganistan.”

Biden, i cili shpesh flet pa doreza në ngjarjet e tij për mbledhjen e fondeve, u shfaq në një hotel në Uashington me rreth njëqind njerëz, duke përfshirë një numër të pranishmëve hebrenj. Ai u prezantua nga një udhëheqës për një kohë të gjatë brenda Komitetit të Marrëdhënieve Publike të Izraelit Amerikan, një lobi pro-izraelit.

Komentet e mprehta të Biden përkuan me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, duke u përgatitur për të udhëtuar në Izrael për bisedime me kabinetin izraelit të luftës.

Netanyahu tha në një deklaratë të martën se Izraeli kishte marrë “mbështetje të plotë” nga SHBA për inkursionin e saj tokësor në Gaza dhe se Uashingtoni kishte bllokuar “presionin ndërkombëtar për të ndaluar luftën”.

Por ai shtoi: “Ka mosmarrëveshje për “të nesërmen e Hamasit” dhe shpresoj se do të arrijmë marrëveshje edhe këtu.”

Në mbledhjen e fondeve, Biden përmendi në mënyrë specifike politikanin izraelit të ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir, i cili është ministër i sigurisë kombëtare i Izraelit, dhe tha se “kjo është qeveria më konservatore në historinë e Izraelit”.

Të fundit