E premte, 23 Shkurt, 2024

DËSHMI TRONDITËSE I MJEKUT QË SHËRBEU NË GAZA, BRITANIA NIS HETIMET PËR KRIME LUFTE

Një kirurg britanik me prejardhje palestineze, i cili kaloi javë të tëra në Rripin e Gazës gjatë luftës së tanishme Izrael-Hamas, si pjesë e një ekipi mjekësor të Mjekëve pa Kufij, tha se ai ka dhënë dëshmi në një njësi britanike të hetimit të krimeve të luftës, raporton AP, përcjell KDP.

Ghassan Abu Sitta, një kirurg plastik i specializuar në mjekësinë e konfliktit, ka qenë vullnetar me ekipet mjekësore në konflikte të shumta në Gaza, duke filluar si student i mjekësisë në fund të viteve 1980 gjatë kryengritjes së parë palestineze. Ai gjithashtu ka punuar në zona të tjera konflikti, duke përfshirë në Irak, Siri dhe Jemen.

Abu Sitta kaloi nga Egjipti në Gaza më 9 tetor, dy ditë pas fillimit të luftës dhe qëndroi në enklavën e rrethuar për 43 ditë, duke punuar kryesisht në spitalet al-Ahli dhe Shifa në Gazën veriore.

Lufta u shkaktua nga një inkursion vdekjeprurës i Hamasit më 7 tetor në jug të Izraelit, në të cilin militantët vranë rreth 1200 njerëz, kryesisht civilë. Që atëherë, Izraeli ka nisur një fushatë ndëshkuese ajrore dhe tokësore që ka vrarë më shumë se 17,700 njerëz në Gaza, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në territorin e kontrolluar nga Hamasi.

Abu Sitta i tha Associated Press në një intervistë gjatë një vizite në Institutin për Studime Palestineze në Bejrut të shtunën se intensiteti i konflikteve të tjera që ai përjetoi dhe luftës në Gaza është si “ndryshimi midis një përmbytjeje dhe një cunami”. Përveç numrit marramendës të të vrarëve dhe të plagosurve, tha ai, vetë sistemi shëndetësor është vënë në shënjestër dhe është shkatërruar në Gaza.

“Gjëja më e keqe fillimisht ishte mbarimi i morfinës dhe analgjezikëve të duhur të fortë dhe më vonë mbarimi i ilaçeve anestezike, që do të thotë se do t’ju duhej të bënit procedura të dhimbshme pa anestezi,” tha Abu Sitta.

Ai tha se kur u kthye në MB, atij iu kërkua nga njësia e krimeve të luftës në Policinë Metropolitane që të jepte dëshmi në një hetim të mundshëm të krimeve të luftës dhe e bëri këtë.

Policia kishte bërë thirrje për njerëzit që ktheheshin nga Izraeli ose territoret palestineze të cilët “kanë qenë dëshmitarë ose viktima të terrorizmit, krimeve të luftës ose krimeve kundër njerëzimit” që të paraqiten.

Abu Sitta tha shumë nga dëshmitë e tij lidhur me sulmet në objektet shëndetësore.

Ai po punonte në spitalin al-Ahli në veri të Gazës më 17 tetor, kur një shpërthim vdekjeprurës goditi oborrin e spitalit, i cili ishte kthyer në një strehë për njerëzit e zhvendosur, duke vrarë qindra. Autoritetet izraelite, së bashku me agjencitë e inteligjencës amerikane dhe franceze, kanë thënë se shpërthimi është shkaktuar nga një raketë palestineze e gabuar.

Hamasi pohoi se ishte një sulm izraelit. Abu Sitta tha se shumë nga lëndimet që ai pa ishin më në përputhje me dëmtimet e shkaktuara nga një raketë izraelite Hellfire, e cila tha ai “shpërbëhet në copa metali që shkaktojnë amputime”.

Grupi ndërkombëtar Human Rights Watch tha se modelit të fragmentimit rreth kraterit të goditjes i mungonte modeli tipik i raketës Hellfire ose të tjera të përdorura nga Izraeli.

Abu Sitta tha se ndërsa ishte në Gaza ai trajtonte gjithashtu pacientë që kishin plagë të djegura në përputhje me granatimet e fosforit të bardhë, të cilat ai i kishte parë gjithashtu gjatë luftës së vitit 2009.

Predhat e fosforit shkaktojnë një “djegie kimike që … shpërthen në strukturat e thella të trupit në vend të një djegie termike, e cila fillon nga jashtë dhe (mbulon një) sipërfaqe shumë më të madhe,” tha ai.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë pretenduar se forcat izraelite kanë hedhur predha me fosfor të bardhë në zonat e banuara me popullsi të dendur në Gaza dhe Liban gjatë luftës së vazhdueshme Izrael-Hamas. Izraeli pohon se i përdor ndezësit vetëm si një perde tymi dhe jo për të shënjestruar civilët.

Abu Sitta, i cili lëvizte midis spitalit al-Ahli dhe Shifa, ishte larguar nga Shifa kur forcat izraelite rrethuan spitalin, duke e sulmuar përfundimisht në kërkim të asaj që ata e përshkruan si një qendër komanduese të Hamasit. Zyrtarët izraelitë publikuan pamjet vizuale të një tuneli nëntokësor dhe dhomave që ata thanë se përdoreshin nga Hamasi, por nuk kanë dhënë prova të mëtejshme.

Abu Sitta, si punonjësit e tjerë mjekësorë në spital, i mohoi akuzat.

Ai tha se kishte akses të plotë në Shifa dhe nuk kishte “asnjëherë, as kurrë ndonjë prani ushtarake”. Ai tha se policët, detyra e të cilëve ishte të kontrollonin turmat para departamentit të urgjencës, mbanin vetëm shkopinj.

Mjeku tha se shpreson që hetimi i krimeve të luftës në MB do të çojë në ndjekje penale, në nivel lokal apo ndërkombëtar.

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale, Karim Khan, tha pas një vizite në Bregun Perëndimor dhe Izrael javën e kaluar se një hetim nga gjykata për krime të mundshme nga militantët e Hamasit dhe forcat izraelite është një prioritet për zyrën e tij.

Të fundit