E shtunë, 22 Qershor, 2024

ÇKA PO NDODH? STOLTENBERG THOTË SE NATO DUHET TË JETË GATI PËR “LAJME TË KËQIJA” NGA UKRAINA

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, paralajmëroi se aleanca ushtarake perëndimore duhet të jetë gati për lajme të këqija nga fronti ukrainas, ndërsa Kievi vazhdon të mbrohet kundër pushtimit të gjithanshëm të Rusisë,  përcjell KDP.

“Luftërat zhvillohen në faza,” tha Stoltenberg në një intervistë të shtunën me transmetuesin gjerman ARD. “Ne duhet të mbështesim Ukrainën si në momente të mira ashtu edhe në të këqija”.

“Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, shtoi Stoltenberg, pa qenë më konkret.

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë debatojnë mbi municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën, dhe ndërsa Moska rrit nivelet e trupave të saj. Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret të premten për të rritur numrin e ushtarëve me rreth 170,000 në një total prej 1.3 milion.

Linjat e përparme kanë lëvizur pak në muajt e fundit, pavarësisht kundërsulmit të Kievit gjatë verës. Por ukrainasit kanë përdorur raketa lundrimi për të shtyrë flotën ruse në Detin e Zi dhe kanë shkaktuar dëme thellë në territorin rus.

“Këto janë fitore të mëdha edhe pse ata nuk kanë qenë në gjendje të lëvizin vijën e parë”, tha Stoltenberg në intervistë.

Stoltenberg u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të rrisin prodhimin e municioneve, duke ankuar për gjendjen e fragmentuar të industrisë së mbrojtjes evropiane.

“Ne nuk jemi në gjendje të bashkëpunojmë aq ngushtë sa duhet”, tha ai, duke u kërkuar qeverive të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare dhe të shohin pamjen e madhe.

“Një fitore për Putinin nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por do të paraqiste gjithashtu një rrezik për pjesën tjetër të aleatëve”, tha Stoltenberg. “Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta.”

 

Të fundit