E enjte, 25 Korrik, 2024

VANJA U GJET E VRARË, I DYSHUAR NJË PERSON PUBLIK I LIDHUR ME MEDIAN DHE POLITIKËN

Shkupjani Ljupço Palevski – Palço, një ish biznesmen i lidhur me media, është i lidhur me rrëmbimin dhe vrasjen e një të reje shkupjane, Vanja Gjorçevska, mëson Fokus, përcjell KDP.

Sipas informacioneve, ai ndodhet jashtë Maqedonisë së Veriut, përkatësisht është nisur drejt Turqisë pak ditë më parë.

Deri më tani, informacionet jozyrtare janë se Palevski ka pasur kontakte me të dyshuarit e tjerë të grupit dhe pikërisht ata e kanë vënë në dukje kur janë arrestuar.

Palevski, i cili është kryetar i lëvizjes “Treta”, është një person i ekspozuar publikisht në vend, veçanërisht në kryeqytet.

Tre personat e arrestuar janë ende në bisedë informative, ndaj pritet që të dërgohen në Gjykatën Penale.

Ajo që për momentin nuk ka asnjë konfirmim zyrtar është se qëllimi i kidnapimit të Vanja Gjorçevskës ka qenë zhvatja, ndërsa në zhvatje ka qenë i përfshirë edhe një anëtar i familjes më të afërt, i cili ka marrë pjesë në grabitje.

Të njëjtët persona qëndrojnë edhe pas vrasjes së 14-vjeçares së zhdukur Vanja Gjorçevska dhe Pançe Zhezovskit (74 vjeç) nga Velesi, njoftoi Prokuroria.

Vanja ishte zhdukur që nga e hëna (27 nëntor), ndërsa Pançe nga e mërkura (22 nëntor). Njëri nga të dyshuarit për vrasjen ndodhet jashtë Maqedonisë.

Sipas informacioneve nga hetimi dhe njoftimi i MPB-së, trupi i Vanjës është gjetur në afërsi të fshatit Orman të Shkupit. Vanja u vra në të njëjtën ditë kur u rrëmbye, të hënën, më 27 nëntor.

Në lidhje me dy rastet dyshohen pesë persona, tre prej të cilëve janë në ndalim, një është jashtë shtetit dhe një person aktualisht ndodhet në komisariat.

Të pesë të dyshuarit janë të përkatësisë etnike maqedonase, njoftoi Prokuroria.

“Pas masave dhe aktiviteteve të gjithanshme të ndërmarra nga zyrtarët policorë nga RSV Shkup, sot (03.12.2023) trupi i pajetë i të miturit V.G., i cili ishte raportuar i zhdukur më 27.11.2023, është gjetur në rrethinën e Shkupit, ndërsa në afërsi në Veles. , është gjetur edhe trupi i pajetë i P.Zh.(74) nga Velesi, i cili ishte raportuar i zhdukur më 24.11.2023.

Në lidhje me dy rastet dyshohen pesë persona, tre prej të cilëve janë në ndalim, një është jashtë shtetit dhe një person aktualisht ndodhet në komisariat.

Paraprakisht në lidhje me veprat penale është gjetur një automjet tip Citroen i djegur dhe pas ekspertizës është siguruar prova materiale për përfshirjen e personave, për të cilat pas dokumentimit të plotë të rasteve do të bëhet kallëzimi përkatës penal. në koordinim me Prokurorin Publik. Nga veprimet hetimore të kryera u konstatua se të dyja vrasjet janë kryer nga të njëjtët persona, motivi i të cilëve ishte “zhvatja”. Gjithashtu, nga masat operative të zbatuara është konstatuar se e mitura V.G. është marrë me veturë nga hyrja e banesës dhe nga të dhënat e marra nga marrja në pyetje është konstatuar se ajo është vrarë të njëjtën ditë (27.11.2023) rreth orës 10:00.

Menjëherë pas marrjes së raporteve për personat e zhdukur, janë ndërmarrë masa dhe aktivitete për gjetjen e tyre, ndërsa në RSV Shkup është formuar Shtabi i posaçëm operativ me në krye kryeshefin e RSV Shkup. Janë kryer bastisje në shtëpi dhe objekte të tjera në zonat e RS Shkup, RSV Veles dhe RSV Shtip, gjatë të cilave janë gjetur dhe konfiskuar telefona celularë, kompjuterë, vetura etj., janë zhvilluar biseda të shumta me familjarë, të njohur, miq dhe personat që do të mund të kishin ndonjë informacion dhe disa qindra policë që punonin ekskluzivisht në këto raste përfshiheshin çdo ditë në veprimet hetimore.

Prokurorët publikë nga Prokuroria Themelore Publike Shkup dhe nga Prokuroria Themelore Publike Veles kanë kryer kontroll në dy lokacionet ku janë gjetur trupat e të zhdukurve. Janë dhënë urdhra për autopsi në trupat e viktimave dhe për identifikimin e duhur. Gjithashtu janë lëshuar urdhra për mbledhjen dhe ekspertizën e të gjitha gjurmëve dhe provave nga të dyja lokacionet.

Në ditët pas zhdukjes së dy personave, prokurorët publik lëshuan urdhra për kontrolle në vende të shumta, sigurimin e pamjeve të vëzhgimit me video, vendndodhjen bazuar në stacionet bazë, analizat dhe mjekësinë ligjore të pajisjeve elektronike, mjekësinë ligjore të gjurmëve materiale dhe provave, duke përfshirë makinën e lidhur. ndaj ngjarjes. Janë intervistuar persona të cilët kanë mundur të kenë njohuri të caktuara për ngjarjen dhe në bazë të të gjitha provave të grumbulluara është zbardhur ngjarja për autorët e dyshuar dhe motivet e tyre. Pas kompletimit të provave dhe aktekspertimit të urdhëruar, prokuroria do të fillojë procedurat përkatëse ndaj të gjithë të dyshuarve.

Njëkohësisht, përkundër spekulimeve dhe dezinformatave sipas të cilave ky rast ka përkatësi etnike, ju njoftojmë se të gjithë të dyshuarit janë të përkatësisë etnike maqedonase”, njoftuan nga Prokuroria Publike.

 

 

 

Të fundit