E mërkurë, 27 Shtator, 2023

10 PLAZHET MË TË MIRA NË EUROPË

Secili plazh unikat për bukurinë që ofron, secili me pamje të jashtëzakonshme dhe i rregulluar në perfeksion. Këto plazhe për gjatë gjithë sezonit presin mijëra turistë që kalojnë pushimet verore

 Përgatiti: Agon Neziri

  1. Plazhi Haukland, Norvegji

I ngritur nga Deti Norvegjez si shtylla kurrizore e një dragoi, ishulli Lofoten në brigjet veriperëndimore të Norvegjisë është ëndrra e Arktikut – qoftë në dritën e diellit të mesnatës që nuk vdes kurrë, qoftë nën dritat veriore që kërcejnë në borën e dimrit. Plazhi Haukland është jashtë kësaj bote, me majat me gjemba graniti që shtrihen mbi rërë kremoze dhe detin safir. Uji është i ftohtë (asnjëherë nuk arrin më shumë se 15°C), por ju do të kruheni të hidheni në të njëjtën kohë.

  1. Cala Goloritzè, Itali

Bregdeti lindor i Sardenjës Golfo di Orosei godet për bukurinë bregdetare, por pak plazhe të bëjnë të gulçosh me zë të lartë si Cala Goloritzè sublime, me guralecat e tij të bardhë si bora që i lënë vendin një deti me blunë më të pastër akuamarinë. Shkëmbinjtë gëlqerorë qëndrojnë në mënyrë dramatike mbi gji, ashtu si Monte Caroddi, një gjilpërë shkëmbore 148 metra e lartë, e dashur për alpinistët. Arrijeni atë me varkë ose me varkën Cala Goloritzè Trail.

3.Plazhi perëndimor, Skoci

Në një gjymtyrë në Atlantikun e Veriut të egër, Hebridet e Jashtme fshehin disa nga plazhet më të largëta të Evropës. Të veçosh një është e vështirë, por West Beach në ishullin e vogël të Berneray është hyjnore. Nëpër dunat dhe barërat e dredhur nga era, ju arrini në këtë hapësirë ​​magjepsëse prej tre miljesh me rërë të bardhë, duke rrëshqitur butësisht në një det bruz. Shpesh është bosh, por për zogjtë e detit që kërcejnë sipër dhe derri ose lundërza e rastësishme.

4.Plazhi Palombaggia, Korsikë

Në juglindje të Korsikës, Plage de Palombaggia magjeps me kthesën e saj të gjatë të rërës së zbehtë, të butë si pluhur, e vendosur në ujërat blu të pastër, të pastër si xhami. Mbështetur nga pishat aromatike ombrellë, të rrethuara nga kodra të pyllëzuara që vërshojnë me cikada pas perëndimit të diellit dhe me pamje nga Îles Cerbicale, ky mund të jetë plazhi i ëndrrave tuaja më të egra mesdhetare. Merrni një snorkel dhe piknik.

  1. Plazhi Illetes, Spanjë

Me fshirjen e saj të gjatë të rërës bjonde zbardhuese dhe ujërave të kaltër të tejdukshëm, Platja Illetes e Formentera i përshtatet mjeshtërisht faturës së parajsës këmbëzbathur. Krahasimet bëhen shpejt me Karaibe, por, sinqerisht, pse do të dëshironit ta imagjinonit veten diku tjetër? Plazhi formon seksionin perëndimor të gadishullit të hollë Trucador dhe vetëm në det të hapur janë dy illet (ishujt), Pouet dhe Rodona, të cilat i japin plazhit emrin e tij.

  1. Gjiri Barafundle, Uells

Një shëtitje e freskët mbi shkëmbinjtë e mbuluar me petk në shtegun e bregut të Pembrokeshire rrit pritjen për gjirin Barafundle: një hark rëre me gjalpë, i rrethuar nga dunat dhe që lehtëson rrugën e tij me ujë të pastër bruz. Ky gji shpesh kryeson në sondazhet e plazheve më të bukura të Britanisë së Madhe dhe nëse shmangni fundjavat e ngarkuara gjatë verës, do të ndjeni magjinë.

7.Praia da Arrifana, Portugali

Në bregun perëndimor të egër të Algarve, turmat janë të pakta dhe valët e Atlantikut janë të jashtëzakonshme. Praia da Arrifana e mbështjellë me shkëmb është një gjysmëhënë e mrekullueshme e artë, me një kështjellë të rrënuar, restorant buzë plazhit dhe shumë surfim serioz. Për më shumë të njëjtat gjëra, hipni në jug, në buzë të lagunës Praia da Bordeira, ku dunat rrjedhin në detin e shkëlqyer blu.

  1. Cala Macarella, Menorca

Duke bërë vetëm një dhëmbëzim të vogël në bregun jugperëndimor të Menorca-s, Cala Macarella është sende fantastike playa, me rërë të bardhë si mielli dhe ujëra befasues bruz. Në gjirin në formë patkoi mund të arrish vetëm në këmbë ose me varkë. Është tepër i zënë gjatë verës, ndaj vendoseni mirë duke mbërritur herët ose vonë ose duke vizituar në sezonin e ulët.

  1. Navagio Beach, Greece

Plazhi grek i një milion kartolinash, Navagio në Zakynthos është një vend ku mund të jeni të lumtur të gjeni veten të mbytur në anije – prandaj edhe pseudonimi i tij prozaik Plazhi i anijeve të mbytur. Me shkëmbinjtë e fuqishëm që ngrihen lart mbi një hark të përsosur rëre dhe deti aq blu sa duket i fotoshopuar, ky plazh qiell mbi tokë nuk është sekret. Por nëse i shmangeni sezonit të lartë, ia vlen të kaloni me varkë këtu për t’u mbuluar për një çast nga bukuria e tij.

 

  1. Plazhi Coll Baix, Mallorca

Gjysma e kënaqësisë është të arrish të gjesh këtë bukuri të largët, emocionuese të egër të një plazhi në gadishullin Cap des Pinar të Mallorca-s. Një shteg ecjeje zbret nëpër pisha dhe përpëlitet në bregdet deri në Platja de Coll Baix. Një lugë e bukur me guralecë të zbehtë dhe det të pastër kristal, i rrethuar nga shkëmbinjtë e shkatërruar, gjiri është në gjendjen më të mirë të tij paqësore herët ose vonë gjatë ditës.

 

Të fundit