E premte, 12 Korrik, 2024

A po shfrytëzohet Ukraina për një rend të ri botëror?!

Shkruan: Amir Shabani

Gjatë muajve të fundit që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës, perceptimi i shumicës së vendeve të botës për luftën në Ukrainë është formuar jo sipas kornizës perëndimore dhe tani ata e shohin vazhdimin e konfliktit si një lojë gjeopolitike në të cilën Perëndimi, në vend që të zgjidhë krizën e Ukrainës, po përpiqet të dobësojë Rusinë dhe nuk ka ndërmend të tërhiqet nga synimi për ta diskredituar atë.

Perëndimi ishte i vetëdijshëm se zgjerimi i NATO-s në mjedisin e sigurisë së Rusisë është një vijë e kuqe për Moskën. Nga ana tjetër, duke pasur arterien jetike energjetike të Evropës, Rusia mendoi se mund të ruante këtë vijë të kuqe të sigurisë dhe të rregullonte marrëdhëniet e saj me Evropën dhe Amerikën bazuar në qëllimet dhe arritjet e veta gjeopolitike. Megjithatë, Rusia jo vetëm që nuk e hoqi kërcënimin, por veprimet e deritanishme të Moskës kanë rezultuar të kundërta dhe kanë krijuar një front kundër saj, i cili madje ka vendosur kundër saj vendet lindore dhe veriore të Evropës.

Aktualisht, Ukraina është viktimë e një lufte proxy (e nxitur) midis Rusisë dhe Amerikës, dhe çështja e rëndësishme për Uashingtonin dhe Moskën nuk është as pavarësia e Ukrainës dhe as shkatërrimi i plotë i këtij vendi, por dëshira dhe vullneti i të dyja palëve të luftës për të dominuar në rendin e ri botëror. Prandaj, lufta në Ukrainë, si një pikë kthese historike për të cilën nuk ka fund të afërt, ka një fund të dhimbshëm për ukrainasit dhe madje edhe sigurinë globale. Këto kushte kanë krijuar një situatë që e ka komplikuar mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje politike.

Urrejtja globale e luftërave me prokurë, e cila është rezultat i komplikimeve të konkurrencës së hapur midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, ka çuar në një mospëlqim të thellë ndërkombëtar të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës, si dhe Rusisë, ndërhyrjet ushtarake të së cilës mbrojnë interesat e tyre në Afrikë, Vietnam, Afganistan, Irak, Siri, Libi dhe Jemen gjatë gjysmëshekullit të fundit nuk kanë lënë gjë tjetër veç vdekjes dhe shkatërrimit.

Pekini, Moska, Delhi dhe Teherani e konsiderojnë bllokadën ekonomike të Rusisë dhe pasojat e saj shkatërruese ekonomike dhe të sigurisë si një kërcënim kombëtar dhe global, madje edhe në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në të cilën agresioni i Rusisë kundër Ukrainës u dënua me një shumicë dërrmuese prej 141 votash, abstenoi për të qëndruar sa më larg përballjes së Perëndimit me Rusinë.

Si udhëheqëse e kontinentit afrikan, Afrika e Jugut fajësoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara për marrëzitë e tyre ushtarake të së kaluarës në Afganistan, Irak dhe Libi gjatë diskutimit rreth përkeqësimit të situatës humanitare në luftën e Ukrainës në Kombet e Bashkuara. Afrika e Jugut renditi gjithashtu Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë si shkelës të Kartës së OKB-së, të cilët kërkojnë të fitojnë interesat e tyre gjeopolitike kundër Rusisë duke mbështetur rezolutën e OKB-së që dënon Moskën.

Veprimet e këtyre vendeve kundër Shteteve të Bashkuara para së gjithash pasqyrojnë sfidat me të cilat përballet Uashingtoni për të treguar një front të bashkuar në mbështetje të Ukrainës dhe për të dënuar Rusinë si agresore. Përveç miqve të ngushtë të Amerikës dhe aleatëve ushtarakë në Evropë dhe Azinë Lindore, shumica e vendeve në botë nuk janë të interesuara t’i bashkohen fushatës amerikane për të izoluar Rusinë. Është e natyrshme që në procesin e luftës në Ukrainë, duke vazhduar mes dy fuqive të mëdha ushtarake, në të ardhmen do të përballemi me një botë në të cilën do të mbizotërojë ose një epokë e re multipolariteti ose unilateralizmi absolut; një epokë e re në të cilën, pa dyshim, as Shtetet e Bashkuara dhe as Rusia nuk konsiderohen më superfuqi ushtarake.

Në fakt, në fund të luftës në Ukrainë, ne sigurisht që nuk do të kthehemi në të njëjtën botë në të cilën ishim para luftës. Në të ardhmen, një rend i ri botëror i bazuar në rezultatin përfundimtar të luftës do të formohet dhe do të përcaktojë dhe përshkruajë formën përfundimtare të traktatit të paqes midis Rusisë dhe Amerikës në rendin e ardhshëm. Prandaj, vendet e paangazhuara të botës duhet të kenë në mendje perspektiva realiste dhe të mendojnë se si do të arrihet paqja, apo si të parandalohet lufta e tretë botërore. Prandaj, vendet e botës nuk duhet të priren të përvetësojnë një qëndrim krejtësisht anti-rus apo antiamerikan. Kombet e Bashkuara, të cilat kanë qenë gjithmonë nën sulmin e pamëshirshëm të të drejtës së vetos, do të humbasin edhe më shumë avantazhet e saj ndërkombëtare dhe ndërmjetësuese duke ushtruar pushtetin e palës fitimtare të luftës – nëse ajo nuk ringjallet.

Mund të thuhet me siguri se ka një çështje vendimtare në të ardhmen e luftës së Ukrainës: se lufta mund të ketë vetëm një fitues nën emrin e Amerikës ose Rusisë. Nëse Rusia fiton luftën, me fuqinë ushtarake që do të fitojë në bashkëpunim me partnerët e saj si Kina, India dhe Irani, ajo do të dominojë një pjesë të madhe të burimeve të pasura natyrore dhe burimeve njerëzore të botës dhe mund të krijojë lehtësisht një “ botë uni-multipolare”.

Pa dyshim, India, rivali kryesor i Kinës në rajon, do të bëhet mbështetësi më i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara duke krijuar një ekuilibër delikat në ruajtjen e marrëdhënieve konstruktive me Perëndimin dhe një aktor tradicional neutral global do të veprojë kundër Kinës. Kjo gjendje mund të rikthejë besimin e humbur të Shteteve të Bashkuara ndaj saj, madje edhe vende si Izraeli, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilët kishin humbur besimin në Uashington dhe iu drejtuan Kinës dhe Rusisë, nuk do të kenë zgjidhje. Për të mbrojtur atë që kanë zhvilluar në kuadrin e diversitetit strategjik, ata do t’i kthehen bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara, sepse nuk do të ketë më rrugë për të vazhduar bashkëpunimin me Moskën dhe Pekinin.

Edhe vendet që gradualisht, veçanërisht që nga koha e Trumpit, kanë arritur në përfundimin se epoka e Shteteve të Bashkuara ka mbaruar, duhet të kthehen në botën e unilateralizmit amerikan me një transformim të shpejtë. Edhe India dhe Kina nuk mund të përdorin pakënaqësinë me Amerikën si një faktor balancues në politikën e jashtme, nëse Amerika fiton mbi Rusinë në këtë luftë dhe shfaqet në mëdyshje në rregullimin e marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara.

Duke u përpjekur të jemi optimistë, mund të thuhet se ndoshta nga e nesërmja e përfundimit të luftës në Ukrainë për shkak të fitores së SHBA-së ose Rusisë, vëzhguesit ose vendet mbështetëse nuk do të marrin pjesë në konkurrencën globale midis Kremlinit dhe Shtëpisë së Bardhë për të paktën disa dekada; për të shpëtuar veten nga rënia në humnerën e konfliktit midis fuqive të mëdha, sepse kërcënimet e përbashkëta të ndërsjella të Luftës së Ftohtë midis Perëndimit dhe Rusisë, që pllakosi shumë vende të botës, do të marrin fund përgjithmonë.

Rusia nuk mund dhe nuk do të dalë kurrë fitimtare në këtë luftë të nxitur me fuqinë botërore anglo-amerikane, kurrë!

SHBA-ja nuk ka fituar një luftë në 75 vitet e fundit, edhe pse buxheti i saj ushtarak është më i madh se 5 akuzat e ardhshme të kombinuara. Pra, po përdoret Ukaina si përfaqësues i SHBA-së në luftën me Rusinë. Rusia tashmë e ka fituar luftën sepse Ukraina nuk do të lejohet kurrë të anëtarësohet në NATO. Është vetëm çështje kohe derisa Rusia të përthithë Ukrainën. Çështja është e mbyllur.

Me luftërat proxy (të inicuara, Fuqitë e Mëdha kënaqen në këtë lojë të ndyrë të ndryshimeve të regjimit! Luftërat proxy janë të urryera globalisht, rezultati i fundit është lufta e hapur midis Rusisë dhe Ukrainës (duke luftuar për SHBA-në në Ukrainë). Kjo ka çuar në urrejtje ndërkombëtare ndaj Rusisë (Putinit), SHBA-së dhe NATO-s. Ukraina është viktimë e kësaj lufte ndërmjet Rusisë dhe Amerikës. Nuk do të ketë fitues në këtë luftë dhe fundi i dhimbshëm do të jetë për ukrainasit në veçanti dhe për ekonominë globale.

 

 

Të fundit