E shtunë, 25 Maj, 2024

GRENELL ‘TRONDIT’ NGA BEOGRADI, KËRKON LARGIMIN E KFOR-IT DHE MOS TË PËRMENDET NJOHJA E KOSOVËS

Kritik ndaj Bashkimit Evropian, Angela Merkelit dhe administratës së Bidenit, por edhe ndaj sektorit të OJQ-ve, i bindur për korrektësinë e Trump, me të cilin ndan edhe qëndrimin e tij ndaj gazetarëve – kështu mund të përshkruhen shkurtimisht qëndrimet dhe sjelljet e Richard Grenell-it.

I njohur si ish i dërguar i ish-presidentit Donald Trump në SHBA për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, gjatë një ligjërate në Fakultetin e Shkencave Politike të Beogradit, shkruajnë mediat serbe.

“Jam plot energji dhe prandaj do të ngrihem dhe do të flas”, tha në fillim Grenell dhe kur gazetari tha se do të shkaktonte problem për shkak të mikrofonave që po incizojnë, ai u përgjigj se nuk është aty për media, por për shkak të studentëve.

Për pak më shumë se një orë, Grenell foli në këmbë, ndërkohë që theksoi rëndësinë e zërit të studentëve, të cilët i ftonte vazhdimisht të thonë publikisht atë që nuk u pëlqen në politikat publike dhe se rrjetet sociale janë një medium i mirë për atë.

Ish-i dërguari i SHBA-së për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Richard Grenell, po ashtu ka vlerësuar se fajtorë për mungesën e zgjidhjes për dailogun janë Bashkimi Evropian që udhëheq dialogun, si dhe Qeveria e Albin Kurtit.

Grenell foli për situatën në Kosovë dhe tha se beson se KFOR-i duhet të tërhiqet nga Kosova sepse prania e KFOR-it e zgjat konfliktin.

Kjo e dëmton ekonominë e Kosovës sepse, sipas Grenellit, i pengon kompanitë të investojnë në këtë territor.

Nuk mendoj se procesi i Brukselit që flet për njohjen dhe mosnjohjen e Kosovës nuk e zgjidh problemin, tha një bashkëpunëtor i ish-presidentit amerikan, i cili ishte shumë kritik ndaj BE-së.

Ai madje ka deklaruar se përfaqësuesit e BE-së nuk po e zgjidhin problemin në Kosovë, sepse nëse do ta zgjidhnin do të ishin pa punë.

Grenell po ashtu ka deklaruar se titulli i tij i preferuar është ai që ka të bëjë me dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Një ish-zyrtar amerikan që mori pjesë në nënshkrimin e Marrëveshjes së Uashingtonit tha se ajo adresoi shumë probleme. Lidhur me këtë marrëveshje të nënshkruar në vitin 2020 mes zyrtarëve të Serbisë dhe Kosovës, ai po ashtu tha se është turp që ish-kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është në paraburgim dhe se nuk ka marrë pjesë edhe në Marrëveshjen e Uashingtonit.

Ai tha gjithashtu se ish-presidenti amerikan Trump ishte kundër ndarjes së Kosovës, të cilën e mbrojti presidenti serb Vuçiq.

Ai akuzoi gazetaren e Zërit të Amerikës për propagandë

Bashkëpunëtori i Trump u “godit” qartë nga pyetja e gazetares së “Zërit të Amerikës”, i cili e pyeti për vizitat e tij tek zyrtarët serbë.

Gazetarja e Zërit të Amerikës e pyeti Grenelin nëse mund të paguhet për të lobuar për Qeverinë e Serbisë dhe nëse po, kush po e paguan atë, për të cilën ai u përgjigj se pyetja e saj ishte provë e lirisë së medias. Duke treguar qëndrimin karakteristik të Donald Trump ndaj gazetarëve, ai e akuzoi këtë media për propagandë, pavarësisht fjalëve të gazetares së Zërit të Amerikës se këtë pyetje ia dërgoi Grenellit me email, por që nuk mori kurrë përgjigje.

“Kjo që thatë është një trillim. Unë nuk punoj për Qeverinë e Serbisë. Unë jam një person privat dhe mund të bëj çfarë të dua. Unë po e ndihmoj këtë rajon sepse e dua atë”, tha Grenell.

Në prezantimin e tij të mëtejshëm, ai u rikthye tek Zëri i Amerikës, duke thënë se pyetja që i është bërë është provë e lirisë së medias dhe duke e akuzuar sërish këtë media për propagandë.

Studentët patën gjithashtu mundësinë t’i bënin pyetje Grenellit. Ata u interesuan edhe për qëndrimin e tij në lidhje me sanksionet kundër Rusisë, për të cilin Grenell tha se vendosja e sanksioneve ndaj Nord Stream 2 ishte një gabim.

“Shembulli i çdo vendi është i ndryshëm, nuk dua t’i them Serbisë se çfarë të bëjë në lidhje me sanksionet”, u përgjigj Grenell.

Ai gjithashtu tha se mendon se Trump do të kandidojë sërish për president dhe se nëse lidershipi i Trump do të kishte mbetur në pushtet, nuk do të kishte luftë në Ukrainë.

Ai ishte gjithashtu kritik ndaj OJQ-ve dhe sektorit civil. Ai tha se shumica e atyre njerëzve të thjeshtë që “punojnë shumë dhe jetojnë ndershëm” nuk janë të përfshirë në procese politike.

Pozicioni ideologjik i Grenellit ishte gjithashtu i qartë. Në fund të prezantimit, ai vuri në dukje se ai është një shembull se si homoseksualët nuk duhet të jenë vetëm progresistë të majtë, të cilët ai i quajti “të çmendur” më shumë se një herë, por mund të jenë edhe për kapitalizmin dhe sundimin e ligj, pra me orientim konservativ.

Të fundit