E martë, 21 Maj, 2024

SHORTI I LIGËS SË KAMPIONEVE/ Tirana me fat edhe për turin e dytë, Ballkani dhe Shkupi peshkojnë gjigandët

Tirana ka njohur emrin e klubit të Dudelanzh si kundërshtar për turin e parë të Ligës së Kampioneve gjatë shortit që u hodh ditën e mërkurë. Por sot kampionia e Shqipërisë mësoi edhe emrin e skuadrës së mundshme që do të ketë përballë nëse kalon në turin e dytë të turneut.

shorti liga e kampioneve

Shorti i ka buzëqeshur bardhebluve edhe në turin e dytë të turneut, teksa ka evituar kundërshtarë si Olimpiakos, Ludogorets e Sherif, për t’u përballur me atë që në teori është kundërshtari më i lehtë në letër, fituesi i çiftit të raundit të parë mes Pjunik të Armenisë dhe CFR Kluzh të Rumanisë.

Ndërkohë, shorti ka vënë skuadrën e Ballkanit të drejtuar nga Ilir Daja ndaj një rivali mjaft të vështirë pasi parashikohet që në rast kualifikimi, të luajë ndaj Malmoe të Suedisë. Kjo e fundit do të luajë në raundin e parë kualifikues kundër fituesit të raundit paraeliminator dhe padyshim që është favorite për të vazhduar më tej.

 

 

Edhe Shkupi nuk ka peshkuar një kundërshtar të lehtë, pasi nëse kalon turin ndaj Linkoln Red imps, do të përballet me Dinamo Zagreb.

REZULTATI I SHORTIT

Tobol/Ferencvarosh – Slovan Bratislava/Dinamo Batum

Dinamo Zagreb – Shkupi/Linkoln Red Imps

Leç Poznan/Karabak – Zyrih

HJK Helsinki/RFS – VIktoria Plzen

Nju Seints/Linfilld – Bodo/KI Klaksvik

Ballkani/Zalgiris Vilnius – Malmoe/Fituesi i raundit paraeliminator

Ludogorets/Sutjeska – Shemrok Rovers/ Hibernians

Maribor/Shakhtar Soligorsk – Zrinjski/Sherif

Makabi Haifa – Olimpiakos

Pjunik/CFR Kluzh – Dudelanzh/Tirana

Midtjylland – AEK Larnaka

Dinamo Kiev – Fenerbahçe

bandicam 2022-06-15 12-18-23-754

bandicam 2022-06-15 12-18-25-854

Panoramasport.com.al

Të fundit