E diel, 16 Qershor, 2024

MotoGP, Oliveira triumfon nën reshjet e shiut; Quartararo rikuperon vetëm në fund, në podium bashkë me Zarco

Pas 25 vitesh, ‘MotoGP’ zbarkoi të garonte në Indonezi, në një garë që nuk zhgënjeu me spektaklin dhe të papriturat. Çdo skenar i menduar pas provave zyrtare ra poshtë në momentin kur pista e Mandalika-s u pushtua nga reshjet e shiut. Ai që përfitoi, ishte Miguel Oliveira.

Si zakonisht në të tilla raste, piloti portugez diti të shfaqte në mënyrë të përkryer aftësitë e tij për të garuar në një pistë të lagur, duke fituar edhe duelet me ata që po ashtu cilësohen si ndër më të mirët nën reshjet e shiut. Oliverira la pas fillimisht Quartararon, që bëri një nisje shumë të dobët nga ‘pole-position’.

Më pas, portugezi me motorin ‘KTM’ triumfojë në duelet ndaj Johan Zarco e Jack Miller, duke garuar i qetë drejt triumfit. Dy motorët Ducati e patën të vështirë të ruanin ritmin e Oliveiras dhe në fund, konsumi i madh i gomave filloi t’u kompromentonte garën. Nga kjo përfitoi Quartararo, që ia doli të rikuperonte e ta mbyllte në vendin e dytë, një rezultat mëse i kënaqshëm për kampionin e botës, duke marrë parasysh rrethanat.

Zarco ndërkohë kompletoi podiumin, me Ducati-n ‘Pramac’ që fiton një tjetër duel me Ducati-n zyrtar. Miller u rendit i katërti, përpara dy motorëve Suzuki të Alex Rins e Joan Mir, teksa zhgënjeu Francesco Bagnaia, që e mbylli në vendin e 15. Marc Marquez nuk mori pjesë në këtë garë, për shkak të një dëmtimi të marrë pas një aksidenti të frikshëm në provat e lira, mëngjesin e së dielës.

Telashet për spanjollin duket se nuk kanë të sosur dhe pjesëmarrja e tij në garën e Argjentinës, pas dy javësh, mbetet në diskutim. Pas 2 garave të para, Enea Bastianini vijon të jetë në krye të renditjes së përgjithshme për pilotë, me 30 pikë, 2 më shumë se sa Brad Binder, ndërkohë që Quaratararo ësthë ngjitur në vendin e tretë, me 27 pikë.

Të fundit