E diel, 19 Maj, 2024

Putin i thotë Macronit se “më e keqja nuk ka ardhur ende” për Ukrainën

Presidenti rus Vladimir Putin u zotua se nuk do të pushojë në pushtimin e tij në Ukrainë, edhe pse palët ndërluftuese u takuan për bisedime për armëpushim. Pas rënies së një qyteti të parë të madh ukrainas nga forcat ruse, Putini nuk ishte i disponueshëm për t’i vënë veshin zhurmës globale për t’i dhënë fund armiqësive ndërsa lufta hyri në javën e saj të dytë.

“Rusia synon të vazhdojë luftën pa kompromis kundër militantëve të grupeve të armatosura nacionaliste”, tha Putin, sipas një rrëfimi të Kremlinit për një telefonatë me presidentin francez Emmanuel Macron. Por Ukraina këmbënguli që korridoret për furnizime mjekësore dhe të tjera ishin minimumi që priste, pasi negociatorët mbërritën për bisedimet në një vend të pazbuluar në kufirin Bjellorusi-Poloni.

Raundi i parë i bisedimeve të hënën nuk dha asnjë përparim dhe Kievi thotë se nuk do të pranojë asnjë “ultimatum” rus. Putin, megjithatë, tha se çdo përpjekje për të ngadalësuar procesin e bisedimeve “do të çonte vetëm në kërkesa shtesë ndaj Kievit në pozicionin tonë negociator”. Nga ana e tij, Macron tha se kishte frikë se ‘do të vijë më keq’ në konflikt dhe dënoi ‘gënjeshtra’ e Putinit, sipas një ndihmësi. Pushtimi, tashmë në ditën e tij të tetë, ka krijuar një eksod refugjatësh dhe e ka kthyer Rusinë në një pabesë globale në botën e financave, diplomacisë dhe sportit.

Të fundit