E shtunë, 25 Maj, 2024

Bota mban frymën për lëvizjen e radhës të Putinit

Përsëri, bota është e varur nga ajo që presidenti rus Vladimir Putin do ta bëjë më pas.

Por shenjat, pas shfaqjes së tij televizive të mbushur me ankesa kundër Ukrainës, Perëndimit dhe poshtërimeve të historisë të hënën, janë shumë të errëta.

Në një analizë të CNN, me autor Stephen Collinson, shkroi se “Putini e përshkallëzoi ndjeshëm përballjen e tij me ShBA-në dhe aleatët e saj, duke nënshkruar dekrete që njihnin dy rajone të Ukrainës lindore të pushtuara nga rebelët e mbështetur nga Rusia. Putini preu dy pjesë të tjera të një kombi të pavarur dhe sovran për t’ia shtuar pushtimit të Krimesë në vitin 2014”.

Sado i keq që është ky raund i fundit i gjeopolitikës gangsterike, ajo që do të shpaloset në orët dhe ditët e ardhshme do të përcaktojë kursin e botës në vitet në vijim.

Nëse Putini do të ndalej këtu, është e mundur që kriza e Ukrainës të mund të frenohej, dhe madje t’i jepte presidentit rus një hapje për të deskaluar situatën dhe për të hequr dorë nga një pushtim i plotë i të gjithë vendit, pasi kishte marrë territor të ri në përpjekjen e tij për të parandaluar Ukrainën nga lëvizja drejt Perëndimit. Një hap i tillë mbrapa – ndoshta i projektuar për të ndarë ShBA-në nga aleatët më pak të ashpër – mund të shmangë një krizë më të gjerë globale. Në ShBA, ky skenar i përkohshëm mund t’u kursejë amerikanëve gjithashtu një rritje të re të dëmshme të çmimeve të benzinës dhe inflacionit dhe t’i lejojë Presidentit Joe Biden t’i shpëtojë një goditje tjetër kredibilitetit të tij në një vit të vështirë zgjedhor afatmesën, përcjell Klankosova.tv

Fatkeqësisht, megjithatë, dëshmitë e retorikës së furishme të Putinit të hënën, prania e deri në 190,000 trupave ruse në kufijtë e Ukrainës dhe shumica e vlerësimeve të udhëheqësve amerikanë dhe zyrtarëve të inteligjencës sugjerojnë se shpresat për një konflikt të kufizuar janë mendime të dëshiruara.

Në fjalimin e tij nga Kremlini, Putin e bëri të qartë se ai e sheh Ukrainën si të padallueshme nga Rusia dhe jo si një entitet i pavarur. Në fakt, eshtra e tij u duk si një justifikim për një sipërmarrje shumë më të madhe sesa një inkursion i kufizuar në lindje të vendit./ Klan Kosova

Të fundit