E enjte, 22 Shkurt, 2024

Maqedoni e Veriut: 219 persona me koronavirus, 7 në gjendje të rëndë

Numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut ka arritur në 219, prej të cilëve 7 janë në gjendje të rëndë shëndetësore, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë.

Të premten janë regjistruar 18 raste të reja, shumë prej të cilave në Shkup.

Në mesin e numrit të përgjithshëm të të infektuarve janë edhe 17 punonjës shëndetësorë, por kjo, sipas ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, nuk do të reflektohet në sistemin shëndetësor.

“Për momentin kemi rritje lineare të rasteve, përafërsisht kemi numër të njëjtë çdo ditë dhe jo rritje rapide. Por, ne jemi të gatshëm të trajtojmë pacientë edhe në raste të tilla”, deklaroi Filipçe.

Ai njoftoi se janë siguruar 55 aparate për frymëmarrje artificiale, ndërsa gjatë javës që vjen si donacion pritet të arrijnë edhe 500 mijë maska dhe 20 mijë teste për sëmundjen që e shakton koronavirusi, Covid-19.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ndërkohë, ka njoftuar se po punon për ngritjen e një spitali mobil, me rreth 180 shtretër, në afërsi të Klinikës Infektive në Shkup.

Në 24 orët e fundit, si pasojë e pandemisë së koronavirusit, në karantinë kanë hyrë edhe 42 persona, ndërsa numri i përgjithshëm i personave në vetizolim është rreth 10 mijë.

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për shkeljen e orës policore nga më shumë se 100 persona, ndaj të cilëve, janë ndërmarrë masa, përshirë edhe ngritjen e padive penale.

Gjatë fundjavës, në Maqedoninë e Veriut, ora policore do të hyjë në fuqi nga ora 16:00 deri në orën 05:00.

Të fundit