E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

JAVIER SOLANA INFEKTOHET ME KORONAVIRUS

Ish sekretari i përgjithshëm i NATO-s Javier Solana u pranua në spital pas testimit pozitiv për koronavirus, një burim i tha Reuters, duke shtuar se shëndeti i tij po evoluonte pozitivisht dhe se ai ishte vënë nën vëzhgim si masa paraprake.

Gazeta ABC ishte e para që raportoi të premten se Solana ishte shtruar në spital për koronavirus në Madrid të Mërkurën.

Solana, 77 vjeç, shërbeu si sekretar i përgjithshëm i NATO-s nga 1995-1999, Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme nga 1999-2009 dhe ishte Ministri i Jashtëm i Spanjës nën Kryeministrin Felipe Gonzalez nga 1992-1995. Ai mori pjesë në një ngjarje me Ministrin e Jashtëm spanjoll Arancha Gonzalez Laya të hënën.

Përveç Solanës, të enjten u njoftua se edhe Sophie Grégoire Trudeau, gruaja e Justin Trudeau, ishte diagnostikuar me Covid-19 pasi u kthye nga Britania e Madhe. Simptomat e saj ishin të buta dhe ajo filloi dy javë izolim. Burri i saj gjithashtu filloi izolimin dhe ishte “në gjendje të mirë shëndetësore pa simptoma”.

Në Kombet e Bashkuara në New York, një diplomat nga Filipinet gjithashtu testoi pozitiv, në atë që besohet të jetë çështja e parë në selinë e KB.

Ambasadori i Filipineve në OKB, Kira Azucena, tha: “Deri më sot, misioni i Filipineve është në bllokim dhe i gjithë personeli udhëzohet të vetë-karantinohen dhe të kërkojnë kujdes mjekësor nëse krijojnë simptoma. Ne po supozojmë se të gjithë jemi infektuar.”

Mendohet se misioni ka 12 diplomatë në New York, që ndodhen në Avenue 5 në Manhattan. Gruaja, e cila nuk është emëruar, besohet të ketë qenë asimptomatike kur ishte në ndërtesën e KB të hënën, para se të sëmuret të martën.

Në Australi, Ministri i Punëve të Brendshme, Peter Dutton, konfirmoi të Premten se ai kishte testuar pozitivisht ndaj Covid-19.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham, ndërkohë tha që Presidenti Donald Trump nuk kishte nevojë të testohej, pavarësisht takimit të një zyrtari brazilian të fundjavës së kaluar, i cili është diagnostikuar me Covid-19.

Grisham tha që dyshja nuk kishin “pothuajse asnjë ndërveprim”, pavarësisht se janë fotografuar së bashku.

Në botën e sportit, zbulimi të enjten mbrëma që menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta, dhe lojtari i Chelsea, Callum Hudson-Odoi, 19 vjeç, kishin testuar pozitive nga koronavirusi, duke shkaktuar spekulime se sezoni i Premier League mund të pezullohej.

Të dy burrat ishin në izolim, ashtu si skuadra e parë e Arsenalit dhe skuadra e plotë e Chelsea. Chelsea ishte planifikuar të luante në Aston Villa të shtunën pasdite, por ndeshja duket se nuk ka gjasa të mbahet. Premier League ka thirrur një takim urgjent me klubet e tij të Premten në lidhje me ndeshjet këtë sezon.

 

Të fundit