E mërkurë, 22 Maj, 2024

“Imagjinoni, ai është mbreti i futbollit, sot nuk mund të ecë më siç duhet”

Legjenda braziliane e futbollit Pele ka rënë depresion për shkak të shëndetit të tij të dobët dhe paaftësisë për të ecur pa ndihmë.

Në një intervistë me Globo Esporte të Brazilit, djali i Pele, Edinho thotë se babai i tij 79-vjeçar tani nuk ka dëshirë të braktisë edhe shtëpinë pas ndërlikimeve me shërimin e tij nga një operacion, njofton CNN, përcjell KDP.

“Ai është mjaft i brishtë,” tha Edinho. “Ai iu nënshtrua një zëvendësimi të legenit dhe nuk kishte rehabilitim adekuat, ideal. Kështu që ai e ka këtë problem lëvizshmërie, i cili ka shkaktuar një lloj depresioni.”

Pele konsiderohet gjerësisht një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe fitoi tre Kupa të Botës gjatë një karriere ilustruese që zgjati më shumë se 20 vjet.

“Imagjinoni, ai është mbreti, ai ishte gjithmonë një figurë kaq imponuese dhe sot nuk mund të ecë më siç duhet,” shtoi Edinho.

Në paraqitjet e fundit publike, Pele ka përdorur një karrige me rrota dhe kornizë në këmbë, diçka që Edinho thotë se nuk mund të ecë pa asistent.

“Ai është në siklet, nuk dëshiron të dalë, të shihet ose të bëjë praktikisht gjithçka që përfshin largimin nga shtëpia. Ai është tërheqës”.

“Ai nuk mund të ecë normalisht, vetëm me këmbësorin. Ai u përmirësua pak në krahasim me atë kohën e fundit kur u shfaq në një karrocë, por ende ka shumë vështirësi në këmbë.”

Ish sulmuesi kaloi të gjithë, por dy vjet të karrierës së tij në Santos dhe shënoi më shumë se 600 gola për klubin, duke fituar Copa Libertadores dy herë dhe tituj të shumtë vendas.

Këtë vit shënon 50 vjetori i fitores finale të Kupës Botërore të Brazilit në 1970, me atë skuadër braziliane që konsiderohet gjerësisht si më e mira e të gjitha kohërave. Me Pele duke tërhequr lojën, Brazili e fitoi Italinë me rezultat 4-1 në finale më 21 qershor 1970.

Të fundit