E diel, 23 Qershor, 2024

Kina akuzon SHBA-në për nxitje të “panikut” rreth koronavirusit

Qeveria kineze ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për nxitje të “panikut” në përgjigje ndaj shpërthimit të koronavirusit të ri.

Ky reagim nga ana e Kinës vjen pas vendimit të SHBA-së për të shpallur energjencë për shëndetin publik dhe ndalim të udhëtimit për shtetas të huaj që kanë vizituar Kinën në dy javët e fundit.

Aktualisht është raportuar për 17,000 persona të prekur nga virusi dhe për 351 të vdekur.

Të gjitha viktimat janë identifikuar në Kinë.

Virusi i ri shkakton probleme të rënda në frymëmarrje, bashkë me koll dhe temperaturë.

Më 30 janar, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur emergjencë globale për virusin e ri.

Më herët gjatë ditës së hënë, Kina ka njoftuar të hënën se ka kompletuar ndërtimin e një spitali të ri me 1,000 shtretër për të trajtuar viktimat e virusit të ri.

Spitali i ri është ndërtuar në vetëm 10 ditë.

Të fundit