E enjte, 22 Shkurt, 2024

KAOS NË ADMINISTRATËN E TRUMPIT, LARGOHET EDHE BOLTONI

Presidenti Donald Trump befas njoftoi të martën në një cicërimë (tweet) se ai i ka kërkuar këshilltarit të sigurimit kombëtar John Bolton të japë dorëheqjen, duke përmendur se ai “nuk pajtohej fuqimisht me shumë sugjerime të Boltonit”, shkruan CNN, përcjell KDPOLITIK.COM.

“Falënderoj shumë Johnin për shërbimin e tij. Unë do të emëroj një Këshilltar të ri të Sigurisë Kombëtare javën e ardhshme,” shkroi Trump.

Tweet-u erdhi vetëm një orë pasi zyra e shtypit e Shtëpisë së Bardhë tha që Bolton ishte planifikuar të paraqitej në një konferencë shtypi të martën së bashku me Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe Sekretarin e Thesarit Steve Mnuchin. I pyetur gjatë konferencës nëse ai dhe Mnuchin ishin të befasuar që Bolton u pushua nga puna, duke pasur parasysh që ai ishte menduar të paraqitej përkrah tyre, Pompeo tha: “Asnjëherë nuk jam i befasuar”.

Bolton cicëroi disa minuta pas njoftimit të Trump, “Unë ofrova të jepja dorëheqjen mbrëmë dhe Presidenti Trump tha:” Le të flasim për këtë nesër. ”

Bolton përsëriti pikën se ishte ai që ofroi të jepte dorëheqjen në Fox News të martën.

Trump ka lëruar përmes një numri të paparë profesionistësh të sigurisë kombëtare ndërsa krizat e shumta gjeopolitike kanë luajtur jashtë.

Presidenti ka pasur tre këshilltarë të sigurisë kombëtare – Bolton, Michael Flynn dhe H.R. McMaster. Ai ka shkarkuar në mënyrë të përmbledhur një sekretar të shtetit, Rex Tillerson, me tweet, pasi nënshkroi me muaj ish-drejtorin e përgjithshëm të ExxonMobil.

Sekretari i Mbrojtjes James Mattis dha dorëheqjen, raportohet se në zhgënjimin për vendimin e Trump për t’u tërhequr nga Siria.

Presidenti gjithashtu është ndezur përmes dy sekretarëve të Homeland Security, John Kelly dhe Kirstjen Nielsen dhe një drejtori të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, Mike Rogers. Ai ka humbur një zëvendës këshilltar të sigurisë kombëtare, K.T. McFarland dhe një ambasador në KB, Nikki Haley. Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Dan Coats dhe zëvendës i tij, Sue Gordon, u larguan nga postet e tyre muajin e kaluar.

Largimi i Bolton vjen pasi tensionet me Iranin po përshkallëzohen në Gjirin Persik, Koreja e Veriut vazhdon të zhvillojë aftësitë e saj të armëve, ekspertët e kontrollit të armëve po paralajmërojnë një garë të mundshme të armëve bërthamore me Rusinë dhe tensionet e tregtisë me Kinën po intensifikohen, ndërsa Trump po diskuton një pengesë të forcave në Afganistan.

Zëvendës sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Hogan Gidley u tha gazetarëve se Charles Kupperman është ushtruesi i detyrës së këshilltarit të sigurisë kombëtare.

“Prioritetet dhe politikat e John Bolton thjesht nuk përputhen me Presidentin dhe çdo president i ulur ka të drejtë të vendosë dikë në atë pozicion që mund të kryejë axhendën e tij. Kjo nuk u bë më e zbatueshme kështu që Presidenti bëri një ndryshim,” tha Gidley për gazetarët.

Sidoqoftë, rrëzimi i Bolton ishte kaq i papritur, saqë ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare madje drejtoi një takim të zyrtarëve të lartë të administratës, të njohur si një mbledhje e komitetit të parimeve, të martën në mëngjes para tweetit të Trump, një burim i njohur i tha CNN.

Burimi tha se takimi vazhdoi ashtu siç ishte planifikuar dhe nuk kishte asnjë indikacion se pushkatimi i Bolton ishte i afërt.

Fushata e aleatëve të Trumpit për të shtyrë Boltonin nga administrata ishte rritur në javët e fundit, thanë burime të shumta për CNN.

Presidenti kishte marrë telefonata dhe apele të shumta për të zëvendësuar Bolton me dikë që ishte dakord me të më shumë dhe ishte i gatshëm të ndiqte me vendimet e tij kur ai nuk e bëri. Kjo ishte diçka që Trump dëgjoi që kur e punësoi Boltonin – por njerëzit vunë re zhgënjimin e Presidentit ndaj tij po rriteshin javët e fundit, kështu që ata ngritën presionin.

Një zyrtar i lartë i administratës i bëri jehonë asaj ndjenje, duke i thënë CNN se Trump është irrituar gjithnjë e më shumë me Bolton gjatë disa muajve të fundit për deklaratat e tij për Iranin, Venezuelën dhe tani Afganistanin.

Trump nuk besonte më se Bolton mund të avokonte për axhendën e Presidentit dhe në vend të tij mendonte se po dëmtonte besueshmërinë e tij, tha zyrtari.

Në fund të fundit, një mosmarrëveshje midis Trump dhe Bolton rreth vendimit të Presidentit për të pritur drejtuesit e Talibanëve në Camp David, dukej se ishte kashta e fundit.

Trump u mërzit nga raportet se ai ishte përballur me reagime të brendshme nga Bolton për vendimin e tij, thonë shumë njerëz të njohur me zhgënjimin e tij. Presidenti njoftoi se planet për takimin u anuluan të shtunën.

CNN raportoi javën e kaluar se tensionet midis figurave të larta në ekipin kombëtar të sigurisë së Trump ishin zhvendosur në armiqësi gjithëpërfshirëse, duke krijuar një shkëputje të thellë midis stafit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, të udhëhequr nga Bolton, dhe pjesa tjetër e administratës, thanë gjashtë persona të njohur me lëndën.

Pompeo e pranoi të martën se nuk pajtohej me Bolton “shumë herë”.

“Kjo është e vërtetë,” tha ai, por shtoi se nuk pajtohet edhe me të tjerët.

Bolton fillimisht u soll në administratë vitin e kaluar për të zëvendësuar HR McMaster pjesërisht për shkak të pozicionit të tij të ngathët mbi Iranin – duke mbështetur daljen e Trump nga marrëveshja bërthamore e Iranit – por ai shpejt filloi të përplaset me vizionin e Presidentit për diplomaci në Korenë e Veriut dhe shumicën e së fundmi në Afganistan.

Boltoni ka qenë edhe një mbështetës i idesë për një marrëveshje kompromisi midis Serbisë dhe Kosovës, e cila nuk do të përmbushte pozicionet qind për qind të asnjërës palë. Kjo ishte interpretuar si një mbështetje për ndryshimin e kufirit serbo-kosovar.

Të fundit