E shtunë, 2 Mars, 2024

KYRIAKOS MITSOTAKIS – NJIHUNI ME LIDERIN E RI GREK

Fituesi i zgjedhjeve të 7 korrikut dhe kryeministri i ri i Greqisë është Kyriakos Mitsotakis, njofojnë mediat greke, përcjell KDPOLITIK.COM. Ai u bë kryetar i Demokracisë së Re në janar 2016, pasi u zgjodh nga anëtarët të drejtojë këtë subjekt për ta rikthyer në pushtet.

Për tre vjet e gjysmë ai punoi pa u lodhur dhe me zell për ta kthyer imazhin e partisë konservatore nga një entitet politik i djathtë dhe i zhdukur në një parti moderne liberale që përqafon gjithashtu qendrën.

Kyriakos Mitsotakis është djali i ish-kryeministrit të Greqisë (1990-1993) dhe presidenti nderi i Demokracisë së Re, Konstantinos Mitsotakis. Për disa, ky është një bekim. Për shumë të tjerë, është një mallkim, pasi babai i tij konsiderohet si një femohues i cili u largua nga administrata e qendrës Georgios Papandreu në vitin 1965 dhe kështu rrëzoi qeverinë, e cila çoi Greqinë në kaosin politik në atë kohë.

Sidoqoftë, Kyriakos Mitsotakis futi rrugën e vet për të modernizuar Demokracinë e Re dhe për të hequr imazhin e elitës së vjetër konservatore që karakterizoi partinë në vitet e fundit.

Në një lëvizje që nuk ishte thjesht simbolike, dhe mes akuzave nga Alexis Tsipras se Demokracia e Re përfaqëson oligarkinë, Mitsotakis zhvendosi selinë e partisë nga lagja e pasur Kolonaki në Moschato të klasës punëtore, ku qiraja është katër herë më e ulët.

Si kreu i opozitës, shefi i ND ishte i moderuar dhe realist, rrallë duke rënë në kurth për të ndjekur Tsipras dhe kabinetin e tij në arrogancën e tyre shpesh me fjalor vulgar politik. Tonet e tij të ulëta u perceptuan nga Tsipras si një shenjë e dobësisë, me kryeministrin duke deklaruar më shumë se një herë se “nuk ka një në një milion shanse që zoti Mitsotakis do të fitojë zgjedhjet (qlokaleqe greke / Parlamenti Evropian)”.

 

Jeta dhe arsimi

Kyriakos Mitsotakis lindi në Athinë më 4 mars 1968, gjatë juntës ushtarake. Babai i tij centrist nuk u pëlqente nga kolonelët, prandaj familja ishte në arrest shtëpiak. Ai ishte vetëm tre muajsh kur familja e tij u shpërngul në vetë-ekzil në Paris.

Familja Mitsotakis u kthye në Greqi kur demokracia u rivendos në vitin 1974. Në vitin 1986 u nis për në SHBA ku ndoqi studime sociale në Universitetin e Harvardit. Ai u diplomua në vitin 1990 me çmimin “summa cum laude”. Ai u nderua gjithashtu me çmimin Hoopes.

Mitsotakis ka punuar si analist ekonomik në Chase Manhattan Bank në Londër nga 1990 në 1991. Më vonë ai u kthye në Greqi dhe shkoi në Forcën Ajrore Helenike për të shërbyer detyrën e tij ushtarake. Pas shërbimit, ai u kthye në Shtetet e Bashkuara, ku vazhdoi studimet e tij në Universitetin e Stanfordit, nga i cili mori Master në Planin Ndërkombëtar Ekonomik. Ai vazhdoi studimet e tij në Harvard ku mori një MBA.

Nga viti 1995 deri në vitin 1997, ai punoi për McKinsey & Company në Londër. Më vonë ai u kthye në Greqi ku punoi në Alpha Ventures, një degë e kapitalit privat të Alpha Bank. Ai vazhdoi me grupin e Bankës Kombëtare të Greqisë, si Drejtor Menaxhues i NBG Venture Capital. Nga janari 2000 deri në prill 2003, ai punoi në Këshillin Ndërkombëtar në Këshillin Kombëtar të Ndërmarrjeve.

Karriera politike

Karriera politike e Mitsotakis filloi në zgjedhjet e përgjithshme të 2004 kur ai u zhvillua si deputet me Demokracinë e Re në zonën e Athinës B. Partia konservatore e kryesuar nga Kostas Karamanlis fitoi zgjedhjet dhe Mitsotakis i ri mori më shumë vota se çdo kandidat tjetër i Demokracisë së Re në vend dhe u zgjodh në parlament.

Ai u zgjodh vazhdimisht në parlament në çdo zgjedhje që nga ajo kohë. Në qershor 2013, Mitsotakis u emërua si Ministër i Reformës Administrative dhe Qeverisjes Elektronike të Greqisë (qershor 2013 – janar 2015) me qeverinë e Antonis Samaras.

Kur qeveria Samaras humbi zgjedhjet e janarit 2015 në Syriza dhe Alexis Tsipras, Samaras dha dorëheqjen duke emëruar Vangelis Meimarakis si shef të përkohshëm të partisë. Meimarakis priti krerët me Tsipras në zgjedhjet e parakohshme të shtatorit të vitit 2015 ku Syriza fitoi përsëri.

Pas humbjes së dytë të partisë, filluan procedurat për zgjedhjen e një presidenti të ri. Në një votim të 10 janarit 2016 ku votuan më shumë se 400,000 anëtarë të ND, Mitsotakls u bë presidenti i nëntë i Demokracisë së Re dhe i pari që u zgjodh nga baza e partisë.

Mitsotakis flet anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht. Ai është i martuar me Mareva Grabowski dhe ata kanë tre fëmijë, Sophia, Konstantinos dhe Daphne.

©️KDP

Të fundit