E diel, 16 Qershor, 2024

SHEMBJA E URËS SË BALTIMORIT: GJENDEN DY TRUPA NË KAMIONIN E ZHYTUR NË UJË

Trupat e dy personave janë nxjerrë nga një kamion i kuq, i cili ishte nën ujë ku u shemb ura e Baltimorit, raporton BBC.

Tetë punëtorë ndërtimi ishin në urë kur një anije e goditi atë, duke i zhytur në ujërat poshtë.

Dy nga punëtorët u shpëtuan atë ditë, por kërkimi vazhdon për katër të tjerët – të gjithë supozohen të vdekur.

Ekipet e shpëtimit po punojnë për të adresuar materialet e rrezikshme dhe hetuesit e aksidenteve janë në vendngjarje.

Katër nga gjashtë viktimat e shembjes së urës janë identifikuar deri më tani.

Në një konferencë për shtyp të mërkurën, Policia e Shtetit të Maryland identifikoi Alejandro Hernandez Fuentes, 35 vjeç dhe Dorlian Ronial Castillo Cabrera, 26 vjeç, teksa dy punëtorët u gjetën nga zhytësit nga brenda kamionit. Fuentes është me origjinë nga Meksika dhe Cabrera është nga Guatemala.

Por zhytësit nuk janë më në gjendje të lundrojnë në ujëra për shkak të betonit dhe mbeturinave të gjetura në lumë, tha policia. Ata tani po përdorin skanime sonar dhe besojnë se automjetet që mund të përmbajnë trupa të tjerë janë “të mbështjellë në superstrukturë dhe beton” që zbritën nga ura, tha një zyrtar.

Emrat e dy viktimave të tjera të zhdukura, të cilët supozohen të vdekur, janë gjithashtu: Miguel Luna, me origjinë nga El Salvador, dhe Maynor Suazo Sandoval, një shtetas Honduras.

Ministria e Punëve të Jashtme të Meksikës tha më herët se dy nga shtetasit e saj supozohej të vdekur – njëri prej të cilëve tani është identifikuar si Fuentes – ndërsa një tjetër u shpëtua nga uji.

Reaguesit e parë kaluan orë të tëra të martën duke kërkuar në ujërat e lumit Patapsco për gjashtë punëtorët e ndërtimit, të cilët po punonin në gropat në urë rreth orës 01:30 (05:30 GMT) kur anija u përplas në urë. Roja Bregdetare e SHBA ndërpreu kërkimin rreth perëndimit të diellit, duke thënë se temperaturat e ftohta të ujit dhe orët e kaluara nënkuptonin se punëtorët supozoheshin të vdekur.

Zyrtarët janë zotuar të gjejnë trupat e burrave për të afërmit e tyre.

“Ne duhet t’i gjejmë për familjet e tyre” u tha gazetarëve të mërkurën Wes Moore, guvernatori i Maryland, duke shtuar se burimet ajrore, tokësore dhe ujore ishin kushtuar kërkimit të viktimave.

“Premtimi im ndaj tyre është ky: Unë do t’i kushtoj çdo burim për t’u siguruar që ju të merrni trupat e tyre,” tha ai.

Por operacioni ka qenë sfidues, tha të mërkurën zëvendësadmirali i Rojës Bregdetare Peter Gautier.

Zhytësit kanë notuar në ujërat e ftohta me mbeturina metalike nga ura që ra në lumë.

Vetë anija që goditi urën është e palëvizshme por ka mbi 1.5 milion litra naftë dhe vaj lubrifikues në bord, tha zoti Gautier. Rreth 4,700 kontejnerë mallrash ishin gjithashtu në anije, duke përfshirë 56 që përmbanin materiale të rrezikshme.

Hetimet për atë se çfarë ndodhi në anije do të jenë vendimtare, tha specialisti i marinës Jim Bellingham për BBC.

“Një avantazh i madh është se anija nuk u fundos kështu që ata do të kenë akses në të dhënat e urës dhe shpresojmë se regjistrimet e asaj që po ndodhte,” tha ai.

Zyrtarët shpresojnë që një regjistrues i të dhënave që ata morën nga anija gjatë natës do të japë më shumë informacion.

Anija ishte nisur drejt Sri Lankës kur humbi energjinë krejt papritur dhe lëshoi ​​një alarm rreziku përpara se të përplasej në urën e Baltimorit.

Zyrtarët thonë se shembja e urës në një port kyç mund të përbëjë një rrezik për zinxhirët globalë të furnizimit dhe ekonominë amerikane.

Moore tha se 8,000 vende pune mund të preken nga shembja e urës dhe e quajti incidentin një “krizë globale”.

“Ekonomia kombëtare dhe ekonomia globale varen nga porti,” tha ai, duke vënë në dukje se 80 miliardë dollarë (63.4 miliardë £) mallra kaluan atje vitin e kaluar.

 

Të fundit